Radio Nacional Live

 • Shkarkimi i Metës/ Mbërrin në Komisionin e Ligjeve kërkesa e PS

  Shkarkimi i Metës/ Mbërrin në Komisionin e Ligjeve kërkesa e PS

  Kërkesa e mazhorancës për shkarkimin e presidentit të Republikës, Ilir Meta, ka mbërritur në Komisionin Parlamentar të Ligjeve. Njoftimi është komunikuar nga kreu i këtij komisioni, deputeti socialist Ulsi Manja, në nisje të mbledhjes së ditës së sotme. “U kam...

 • Eurostat: Çmimet e qirave në Tiranë u rritën në 2018

  Eurostat: Çmimet e qirave në Tiranë u rritën në 2018

  Në krahasim me një vit më parë, çmimet e qirave në Tiranë kanë shënuar rritje. Sipas publikimit të Eurostat, një shtëpi me 3 dhoma kushtonte në 2018-n 730 euro, nga 670 që ishte një vit më parë. Ndonëse me një...

 • Basha: Në shkelje të ligjit thirrja në prokurori e drejtuesve të PD

  Basha: Në shkelje të ligjit thirrja në prokurori e drejtuesve të PD

  Lulzim Basha dhe dy drejtuesit e tjerë, Arben Ristani dhe Ilir Dervishi e kanë konsideruar në shkelje të ligjit thirrjen e tyre në prokurori sot në orën 9.30. Në një letër drejtuar prokurorisë së Tiranës, Kryetari i PD shpreh gatishmërinë...

 • Dekreti i Metës, kryebashkiakja e Shkodrës thirrje Policisë: Na mbështesni në lirimin e KZAZ-ve

  Dekreti i Metës, kryebashkiakja e Shkodrës thirrje Policisë: Na mbështesni në lirimin e KZAZ-ve

  Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, i ka kërkuar Drejtorisë së Policisë së këtij Qarku përmes një kërkese zyrtare, mbështetjen për lirimin e ambienteve të Komisioneve Zonale të Administrimit të Zgjedhjeve (KZAZ). Në kërkesë është artikuluar detyrimi i forcave...

 • Emrat/ Këto janë deputetët që kërkojnë shkarkimin e Metës

  Emrat/ Këto janë deputetët që kërkojnë shkarkimin e Metës

  Pak minuta pasi Taulant Balla njoftoi zyrtarisht për nisjen e procedurave të shkarkimit të Presidentit Ilir Meta, është siguruar edhe lista e deputetëve që kanë kërkuar shkarkimin. Balla tha se janë 55 deputetë të Kuvendit që mendojnë se Presidenti Meta...

 • Pas Holandës, “shuplakë” edhe nga Zvicra: Të rikthehen vizat me Shqipërinë!

  Pas Holandës, “shuplakë” edhe nga Zvicra: Të rikthehen vizat me Shqipërinë!

  Rëndohet situata për Shqipërinë pasi pas Holandës edhe disa politikanë zviceranë po hedhin idenë e rikthimit të vizave. Këshilltari legist nga Kantoni i Ticinës, Lorenzo Quadri, ka kërkuar interpelancë me Këshillin Federal, e në aktin parlamentar citohen lëvizjet e Parlamentit holandez për të...

 • Lubonja: Përplasja Rama-Meta fsheh diçka tjetër

  Lubonja: Përplasja Rama-Meta fsheh diçka tjetër

  Duke komentuar situatën politike në vend, analisti Fatos Lubonja thotë se konflikti mes kryeministrit Rama me Presidentin Meta është një “devijim nga problemet e vërteta”. I ftuar në emisionin Të paekspozuarit” në News24, Lubonja tha se gjithçka duket sikur është...

 • OSBE reagon për krizën politike në Shqipëri

  OSBE reagon për krizën politike në Shqipëri

  “Kriza politike e Shqipërisë duhet të kapërcehet me ndjenjën e përgjegjësisë kolektive dhe përfshirjes në dialog pa parakushte”, – shprehet Presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Xhorxh Tsereteli i pyetur për trazirat politike në Shqipëri. “Pavarësisht nga rekomandimet e mëparshme nga...

 • Kriza politike në Shqipëri, reagon Departamenti Amerikan i Shtetit

  Kriza politike në Shqipëri, reagon Departamenti Amerikan i Shtetit

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka deklaruar se nuk ndryshon qëndrim sa i takon situatës politike në Shqipëri. Në një reagim për Vizion Plus në lidhje me dekretin e Presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve, DASH ka theksuar se është...

 • Meta: Dekreti është në fuqi, izolim të të çmendurve

  Meta: Dekreti është në fuqi, izolim të të çmendurve

  Meta: Dekreti është në fuqi, izolim të të çmendurve 7 minuta më parë Ilir Meta në një prononcim për mediat komentoi rezolutën e Parlamentit të votuar me 100 vota kundër dekretit të tij, por tha se ai ishte në fuqi...

RadioNacional.Al by powered by WordPress