Zyrtari i OKB-së jep dorëheqjen: Po bëhet gjenocid ndaj palestinezëve në Gazë

Drejtori i zyrës së Nju Jorkut të Komisionerit të Lartë të OKB-së për të drejtat e njeriut, Craig Mokhiber ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij, duke thënë se OKB-ja “po dështon në detyrën e saj për të parandaluar gjenocidin e civilëve palestinezë në Gaza”.

Ai përmendi SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe pjesën më të madhe e Evropës si plotësisht bashkëpunëtorë në sulmin e tmerrshëm. Craig Mokhiber i shkroi më 28 tetor komisionerit të lartë të OKB-së në Gjenevë, Volker Turk, duke thënë: “Ky do të jetë komunikimi im i fundit me ju. Edhe një herë po shohim një gjenocid që shpaloset para syve tanë dhe organizata të cilës i shërbejmë duket e pafuqishme për ta ndaluar.”
Ai tha se OKB-ja kishte dështuar në parandalimin e gjenocideve të mëparshme kundër tutsi-ve në Ruandë, myslimanëve në Bosnje, jazidëve në Kurdistanin irakian dhe rohingya-ve në Mianmar, shkruan The Guardian.

Mokhiber tha se SHBA, Britania e Madhe dhe pjesa më e madhe e Evropës jo vetëm që po “refuzonin të përmbushnin detyrimet e tyre të traktatit” sipas Konventave të Gjenevës, por gjithashtu po armatosnin sulmin e Izraelit dhe po siguronin mbulim politik dhe diplomatik për të”, shkruhej më tej në letrën e tij.

“Ne duhet të mbështesim krijimin e një shteti të vetëm, laik demokratik në të gjithë Palestinën historike, me të drejta të barabarta për të krishterët, myslimanët dhe hebrenjtë”, shkroi ai, duke shtuar: “dhe, për rrjedhojë, çmontimin e kolonëve thellësisht racist- projekti kolonial dhe fundi i aparteidit në të gjithë vendin.”

Mokhiber ka punuar për OKB-në që nga viti 1992, duke shërbyer në një sërë rolesh gjithnjë e më të spikatura. Ai drejtoi punën e komisionerit të lartë për hartimin e një qasjeje të bazuar në të drejtat e njeriut ndaj zhvillimit dhe veproi si këshilltar i lartë për të drejtat e njeriut në Palestinë, Afganistan dhe Sudan.

 

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top