Zhang, kreditorët e Hong Kong vendosin në rrezik Inter: presidenti zikaltër duhet t’i kthejë 255 milionë dollarë borxh

Probleme të reja të mundshme vijnë nga Hong Kongu për Steven Zhang. China Construction Bank dhe gjashtë kreditorë të tjerë duan të rikuperojnë 255 milionë dollarët e huazuara për presidentin e Inter. E për ta bërë këtë synojnë edhe asetet e tij italiane, ku përfshihet edhe klubi zikaltër.

Sipas Milano e Finanza, kreditorët kinezë janë gati të bëjnë një kërkesë për njohjen në Itali të dënimit të gjykatës së Hong Kongut. Kjo në lidhje me padinë e ngritur për të rikuperuar rreth 250 milionë euro dhe një obligacion që Zhang kishte garantuar personalisht. Seanca dëgjimore në Milano ishte caktuar për 8 mars, por u shty për 19 prill.

 

Në total janë shtatë institucione bankare kineze që kanë kredi ndaj Steven Zhang, mbi të gjitha China Construction Bank. Nëse vendimi i Hong Kongut do të zbatohej edhe në Itali, kreditorët do të kishin të drejtë të merrnin në dorë të gjitha asetet italiane që i atribuohen Zhang. Përfshirë klubin e Inter, duke bërë të mundur kështu rikuperimin e parave të tyre.

 

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top