Zelensky fton presidentin kinez Xi Jinping të vizitojë Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka ftuar presidentin kinez Xi Jinping të vizitojë Kievin.

“Ne jemi gati ta shohim atë këtu,” tha ai. “Dua të flas me të. Kam pasur kontakte me të para luftës në shkallë të gjerë. Por gjatë gjithë këtij viti, më shumë se një vit, nuk kam pasur.”

Kina, e lidhur ekonomikisht dhe politikisht e favorshme ndaj Rusisë gjatë shumë dekadave, i ka siguruar Putinit mbulesë diplomatike duke mbajtur një pozicion zyrtar neutraliteti në luftë. Xi vizitoi Putinin në Rusi javën e kaluar, duke ngritur perspektivën se Pekini mund të jetë gati t’i sigurojë Moskës armët dhe municionet që i nevojiten për të rimbushur rezervat e saj të varfëruara. Por udhëtimi i Xi përfundoi pa ndonjë njoftim të tillë. Ditë më vonë, Putin njoftoi se do të vendoste armë bërthamore taktike në Bjellorusi.

Tërmet me magntitudë 6.2 ballë në Zelandën e Re

Rusia: Perëndimi të mos i fajësojë serbët për incidentet në Kosovë

Tensione mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Ministri serb i Mbrojtjes: Po përfundojmë dislokimin e njësive ushtarake

Humbi në zgjedhjet rajonale, kryeministri spanjoll jep dorëheqjen

Zgjedhjet në Spanjë/ Humbje e madhe për Sanchez, triumfon Partia Popullore

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top