Xi Jinping: Plani i paqes i Kinës pasqyron pikëpamje globale

Presidenti kinez Xi Jinping tha se propozimi i planit të paqes të Pekinit pasqyron “pikëpamjet e komunitetit botëror” për afrimin e konfliktit, por pranoi se nuk ka rrugë të lehtë për t’i dhënë fund luftës.

Në një artikull për Rossiiskaya Gazeta të qeverisë ruse përpara vizitës së tij të planifikuar në Moskë nesër, Xi tha se “problemet komplekse nuk kanë zgjidhje të thjeshta”.

Ai përsëriti “pozitën e paanshme” të vendit të tij për luftën, duke shtuar se Kina “ka bërë përpjekje aktive për të promovuar pajtimin dhe negociatat e paqes”.

Ju mund të mbani mend një plan paqeje prej 12 pikash që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm nga të dyja palët, u zbulua nga Pekini në përvjetorin e parë të konfliktit – por u mirëprit vetëm me kujdes nga Ukraina dhe Perëndimi.

Plani “pasqyron në maksimum unitetin e pikëpamjeve të komunitetit botëror për tejkalimin e krizës ukrainase”, shkruan Xi.

Udhëheqësi kinez thotë se Pekini beson se një “rrugë racionale për të dalë nga kriza ukrainase” e cila do të çonte në “paqe të qëndrueshme” mund të gjendet vetëm nëse “të gjithë udhëhiqen nga koncepti i sigurisë së përbashkët, gjithëpërfshirëse, të përbashkët dhe të qëndrueshme”.

Përpara takimit të tij të planifikuar me Vladimir Putinin e Rusisë nesër në Moskë, Xi tha se të dy vendet “mbajnë me vendosmëri sistemin ndërkombëtar të përqendruar në OKB dhe rendin botëror të bazuar në të drejtën ndërkombëtare”.

“Miqësia e pashuar midis Kinës dhe Rusisë duhet të ruhet me kujdes,” tha ai.

Franca, Gjermania dhe BE-ja kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës

Alibia e Vuçiç për dhunën në veri: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohet me ne në samit

Dhoma e Përfaqësuesve miraton ligjin për rritjen e tavanit të borxhit

Tensionet/ Tubime në Mal të Zi në mbështetje të serbëve në Kosovë

Tërmet me magntitudë 6.2 ballë në Zelandën e Re

Rusia: Perëndimi të mos i fajësojë serbët për incidentet në Kosovë

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top