Xavi nuk i beson PSG-së: “Do të jetë një ndeshje e vështirë, Montjuïc si Camp Nou”

Xavi Hernandez është gati të përballet me PSG, në ndeshjen e kthimit të çerekfinaleve të Champions League. Barcelona e tij do të jetë në gjendje të llogarisë në avantazhin e fituar në përmbysjen spektakolare 2-3 në Paris, por trajneri nuk i beson parisienëve: “Për ne është një mundësi e madhe – ishin fjalët e tij në konferencë -. Ne luajmë në shtëpi dhe Montjuïc duhet të ngjajë me Camp Nou e mbrëmjeve të shkëlqyera. PSG nuk do të vijë si vizitor, por do të vijë të na bllokojë lojtar për lojtar. Do të jetë një PSG e guximshme dhe pse kemi një avantazh, duke luajtur në shtëpi. Do të jetë një ndeshje shumë e vështirë, ne jemi të emocionuar në kuptimin e mirë të fjalës”.

Më pas trajneri foli për ndjesitë e tij personale: “Jam mirë, jam i motivuar. Jam shumë krenar që mund të kualifikohem në gjysmëfinale dhe po ashtu edhe tifozët e Barcelonës. Është një mundësi e madhe. Unë jam i gëzuar dhe i emocionuar që jam këtu ku jemi”.

Presidenti Laporta ka qenë shumë pranë skuadrës ditët e fundit: “Ka sërish entuziazëm dhe mund ta shihni te njerëzit, por edhe te presidenti. Sot ai donte të ishte me ekipin për të dhënë mbështetjen dhe besimin e tij. Jam i lumtur ta shoh atë kaq të emocionuar. Ne kemi rikuperuar entuziazmin që mungonte gjatë sezonit”.

PSG E LUIS ENRIQUE
Më pas Xavi u ndal te rreziqet që mund të vijnë nga PSG: “PSG dhe në përgjithësi skuadrat e Luis Enrique shkojnë gjithmonë në sulm. Ata do ta bëjnë këtë edhe më shumë nesër, duke qenë se i duhet rezultati. Nëse nuk kanë spekuluar gjatë gjithë sezonit, ata do ta bëjë edhe më pak nesër. Rikthimi i Hakimi? Ata kanë aq shumë opsione, saqë ju nuk e dini se cilat mund të shfrytëzojnë. Ne duhet të kemi një strukturë loje shumë të qartë. Në stërvitjen e fundit do e provojmë, me ndonjë variant, por lojtarët e mir kanë treguar kthjelltësia të madhe në stërvitje”.

Në fund, një koment për rivalin e tij, Luis Enrique, i cili ishte edhe mentori i tij në të kaluarën: “Ndoshta bashkë me Luis Aragonés dhe Pep Guardiola ai është ndër tre trajnerët që ka ndikuar më shumë tek unë. Kur mendoj se çfarë duhet të bëj, kujtoj mësimet e tyre

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top