Vuçiç i shqetësuar për urdhër-arrestin ndaj Putin: Dobëson Serbinë në negociata

Në prag të takimit të 18 marsit në Ohër me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka thënë se urdhër-arresti i lëshuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për presidentin rus, Vladimir Putin ia vështirëson pozicionin Serbisë.

Ai tha se Serbia do të ketë kujdes të shtuar në lëvizjet që bën, si dhe ka akuzuar Perëndimin për presion ndaj shteteve që nuk janë kthyer ashpër kundër Rusisë.

“Është fare e sigurt se bota po rrëshqet në një përshkallëzim shtesë të konfliktit dhe një përshpejtim të konfliktit”, tha Vuçiq në një fjalim para qytetarëve.

Vuçiç ka thënë se nuk do të nënshkruajë asgjë sot në Ohër.

“Po ju them se nuk do të nënshkruajë asgjë dhe ata nuk brengosen për këtë gjë… dua të flas për normalizim, në mënyrë që të diskutojmë me njëri-tjetrin”, ka deklaruar më tutje presidenti serb.

Putin në një fjalim përpara qytetarëve tha se nuk do të nënshkruajë asgjë në Ohër. Dy liderët pritet që në takimin e radhës të gjejnë një dakordësi mbi implementimin e dokumentit evropian me 11 piak për normalizimin e marrëdhënieve. Vucic kërkon fillimisht asociacionin e komunave me shumicë serbe, për të pranuar më tej propozimet që vijnë nga BE, për njohjen e simboleve shtetërore të Kosovës.

Zgjidhet pasuesi i Tsipras në krye të SYRIZA, një biznesmen gay do të drejtojë opozitën greke

Vuçiç takon ambasadorin e Rusisë, akuzon se po kryet spastrim etnik në Kosovë

SHBA, shërbimi i parë privat i udhëtimit me trena në një shekull

SHBA-ja do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë

Kufizimi i importeve të grurit, SHBA minimizon mosmarrëveshjet Poloni-Ukrainë

Një rrugë me emrin e tij, por Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit, Portofino

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top