Vizita e Macron/ Radio France Internationale: Dy anët e Edi Ramës

Mediumi francez ‘Radio France Internationale’, i ka kushtuar një shkrim vizitës së presidentit francez, Emmanuel Macron në Shqipëri ditën e sotme. Media franceze në artikullin e saj hedh dyshime në lidhje me integrimin e Shqipërisë në BE si dhe për çështjet e brendshme të vendit tonë. Në pjesën e parë të shkrimit, RFI e nxjerr kryeministrin Rama si një lider pro Perëndimor dhe karizmatik. Po ashtu në këtë pjesë të artikullit theksohet dhe fakti që Rama është i gatshëm për të ndërhyrë si ndërmjetes mes Kosovës dhe Serbisë.

Ndërkohë që në pjesën e dytë të artikullit, RFI thekson se ka dyshime të mëdha që kryeministri Rama është i lidhur me trafikun e drogës, pasi siç shkruhet, Shqipëria është kanabizuar. Po ashtu mediumi francez ka prekur edhe pjesën e emigrimit masiv të shqiptarëve, ku thuhet se çdo ditë e më shumë po zbrazet nga të rinjtë. Një tjetër problematike që është prekur nga RFI është edhe fakti që Shqipëria po kthehet në një vend autoritar, i korruptuar dhe armik i fjalës së lirë.

Shkrimi i Plotë i RFI:

Emmanuel Macron shkoi në Tiranë në fillim të javës. Prania e tij duhet të shërbejë si një simbol, pasi ka bllokuar procesin e zgjerimit për një kohë të gjatë duke vënë veton për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Franca po mbron sot një Evropë të zgjeruar, por me disa shpejtësi, ndërsa Charles Michel, presidenti të Këshillit Evropian, ka vendosur objektivin e zgjerimit në vitin 2030.

Parisi, i mbështetur nga Berlini, propozon një arkitekturë të re evropiane, me katër qarqe koncentrike: vendet që duan integrim më të ngushtë në fusha të caktuara, BE-ja aktuale, anëtarët e asociuar, të cilët mund të jenë ata aktualë nga Ballkani si dhe Moldavia dhe Ukraina, dhe më në fund Komuniteti Politik Evropian.

Edi Rama, gjithnjë e më shumë drejt Perëndimit

Në fakt, lufta në Ukrainë ka riorganizuar kartat dhe Parisi dëshiron me çdo kusht të pengojë vendet e Ballkanit Perëndimor të kthehen drejt Rusisë apo Kinës. Për këtë, Shqipëria duket të jetë një vitrinë e bukur: duket se formon një ishull qetësie dhe stabiliteti në zemër të Ballkanit. Dhe vendi i vogël, i cili u bashkua me NATO-n në vitin 2009 dhe që është kandidat për integrim evropian që nga viti 2014, nuk i shmanget angazhimeve të tij diplomatike.

Kryeministri i saj, socialisti Edi Rama, nuk humbet asnjë rast për të theksuar se Shqipëria është “shteti më pro-evropian dhe proamerikan” në Ballkan. Ne e dëgjuam atë të merrte përsëri kauzën e Ukrainës gjatë presidencës së tij në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në fund të shtatorit në Nju Jork, kur ai tallej me “operacionin special” të Rusisë, duke shkaktuar të qeshura nga aleatët e saj perëndimorë. Kohët e fundit, Edi Rama “dënoi ashpër sulmin terrorist të Hamasit kundër Izraelit” dhe i dha mbështetjen e tij të plotë Benyamin Netanyahut.

Edi Rama si frengjishtfolës synon të veprojë edhe si ndërmjetës në çështjet e Ballkanit. Pas shpërthimit të dhunës pranverën e kaluar në veri të Kosovës, lideri karizmatik ofroi që të shërbente si ndërmjetës për të rregulluar Beogradin dhe Prishtinën. Ai shkoi aq larg sa paraqiti një plan për të arritur nënshkrimin e “marrëveshjes së normalizimit” mes Serbisë dhe Kosovës. Veç se kryeministri kosovar e ka refuzuar. Dy burrat e urrejnë njëri-tjetrin, duke dashur secili të vendoset si lideri natyror i të gjithë shqiptarëve në Ballkan…

Shqipëria, një regjim hibrid

“Edi Rama është një komunikues i shkëlqyer, por ka dy fytyra Ai kultivon imazhin e tij modern dhe liberal ndërkombëtarisht, por e menaxhon vendin me grusht të hekurt, duke përdorur të gjitha mjetet e patronazhit,” thotë intelektuali Fatos Lubonja.

Në pushtet që nga viti 2013, Edi Rama arriti, në 2017 dhe 2021, atë që askush nuk kishte bërë që nga rënia e komunizmit: të merrte një shumicë absolute në Parlament vetëm me Partinë e tij Socialiste. Sipas OJQ-së amerikane Freedom House, Shqipëria nuk është më një demokraci, por një “regjim hibrid”, i korruptuar dhe gjithnjë e më autoritar. Kjo konfirmohet nga Reporterët pa Kufij (RSF), i cili ka bërë që vlerësimi i vendit të bjerë ndjeshëm vitet e fundit në renditjen e lirisë së shtypit. Kjo ngjalli zemërimin e kryeministrit shqiptar, i cili akuzoi RSF-në për “gënjeshtra” dhe “fantazi”.

Edi Rama dyshohet veçanërisht për lidhje të ngushta me trafikun e drogës, deri në atë pikë sa disa flasin edhe për “kanabizim” të Shqipërisë. Kundërshtarët e tij dyshojnë se ai e ka sjellë vendin në linjë falë këtyre parave, akuza të cilat madje bënë që OECD ta vendosë Shqipërinë nën “mbikëqyrje të shtuar” në pranverën e vitit 2020. Sipas një studimi të Global Initiative kundër Krimit të Organizuar Transnacional, më shumë se 1.6 miliardë euro dyshohet se janë pastruar midis 2017 dhe 2019 falë lulëzimit të ndërtimit të pasurive të paluajtshme, ndërsa vendi po zbrazet.

Një vend që zbrazet nga të rinjtë

Si të gjithë fqinjët e saj në Ballkanin Perëndimor, edhe Shqipëria po përjeton një eksod masiv të fuqisë punëtore. Shumë në fakt e kanë humbur shpresën për të jetuar në një vend të lirë, për të gjetur punë pa qenë nevoja të betohen për besnikëri ndaj një partie politike. Vetëm në vitin 2019, 12% e shqiptarëve do të kishin udhëtuar jashtë vendit dhe vendi humbet mesatarisht 2% të popullsisë çdo vit. Sigurisht që të parët largohen nën 30 vjeç, të diplomuarit, por edhe të gjithë personat me një kualifikim profesional që u lejon atyre të shpresojnë për të gjetur një punë jashtë vendit. Këto largime kanë pasoja të rënda, veçanërisht në turizmin, i cili është një goditje e madhe për ekonominë kombëtare. Sipas përllogaritjeve nga sindikata kryesore në sektor, këtë vit ka pasur mungesë të më pak se 300,000 punëtorë. Por qeveria preferon të shmangë këtë temë dhe të fokusohet në bumin e jashtëzakonshëm që po përjeton vendi: +27% vizitorë të huaj në 2023 pas një sezoni tashmë rekord të mëparshëm (+33%). “Nëse trendi rritës vazhdon deri në dhjetor, mund të arrijmë në 10 milionë”, tha Edi Rama në nisjen e vitit shkollor në rrjetet sociale, kanali i tij i preferuar i komunikimit.

Megjithatë, ndikimi i turizmit ka pasoja të rënda mjedisore. Ndërtimet e paligjshme janë të shumta në bregdet dhe infrastruktura mungon kryesisht, veçanërisht për trajtimin e mbetjeve, me deponi të shumta të paligjshme dhe ujëra të zeza, të cilat shpesh përfundojnë në det. Edhe zonat e mbrojtura janë nën presion, por Shqipëria është me interes edhe për kompanitë franceze, si Voltalia, në pronësi të familjes Mulliez, e cila po përgatitet të inaugurojë termocentralin më të madh fotovoltaik në Ballkan, me një kthesë në këtë pamje diellore: do të instalohet në lagunën e Karavastasë, një nga zonat më të brishta natyrore të bregdetit të Adriatikut.

Samiti Ballkanik: BE-ja përpiqet të afrojë Kosovën dhe Serbinë

Pa Emmanuel Macron, i cili e shtyu për gjysmë dite udhëtimin e tij në Shqipëri për shkak të situatës në Francë, evropianët duan të përfitojnë nga ky samit evropian për të bërë përpjekje për të bashkuar serbët dhe shqiptarët, marrëdhëniet e të cilëve tashmë të këqija janë përkeqësuar, që nga sulmi i 24 shtatorit në veri të Kosovës.

Një nismë gjermane, procesi i Berlinit, i nisur në vitin 2014, synon të përshpejtojë anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian, shkruan korrespondenti ynë special në Tiranë, Laurent Rouy. Për herë të parë takimi zhvillohet në terren, në kryeqytetin shqiptar. Udhëtimin e bëjnë kryeministrat e rajonit, por edhe Olaf Scholz, Ursula Van Der Leyen dhe Charles Michel. Kësaj radhe flitet për integrim ekonomik dhe njohje të kualifikimeve profesionale, por edhe evropianët duan të shfrytëzojnë rastin për të bërë bashkë kryeministrin kosovar Albin Kurti dhe homologen e tij serbe, Ana Brnabiç.

Dy vendet kanë qenë në mosmarrëveshje që nga sulmi i një grupi misterioz serb ndaj policëve në veri të Kosovës, i cili la 4 të vdekur. Prishtina akuzon Beogradin se ka organizuar sulmin, të cilin Serbia e mohon. Dy vendet po negocionin me dhimbje një normalizim të marrëdhënieve të tyre përpara incidentit dhe evropianët po përpiqen të rinisin bisedimet. Emmanuel Macron, i cili do të arrijë vetëm në fund të samitit në Tiranë, këmbënguli gjithashtu për rifillimin e procesit zgjedhor, i paralizuar për shkak të krizave të përsëritura në veri të Kosovës.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top