Video/ United rrëzohet në shtëpinë e Newcastle: në Premier, tre skuadra në garë për dy vende në Champions

Në javën e 29 të Premier League, Manchester United u mposht 2-0 nga Newcastle. Magpies dominuan në pjesën e parë dhe kaluan përpara në pjesën e dytë. Willock në minutën e 65′ zhbllokoi ndeshjen, më pas Wilson siguroi rezultatin në minutën e 88′. Skuadra e Howe arrin të besuarit e ten Hag në renditje, me 50 pikë. West Ham merr frymë, duke mposhtur në shtëpi Southampton 1-0. Goli i Aguerd në minutën e 25′ ka mjaftuar që Hammers të triumfojnë dhe të ngjiten në 27 pikë.

NEWCASTLE – MANCHESTER UNITED 2-0
Manchester United shembet në St James’ Park, 2-0 kundër Newcastle. Pjesa e parë e lojës ishte një solo totale e Magpies, që patën shumë intensitet dhe cilësi në veprimet e tyre. Saint-Maximin ishte shumë i frymëzuar, por rastet e vendasve nuk arritën të zhbllokonin lojën. United e kishte të vështirë të dilte nga gjysëmfusha e tij, por arriti të shmangte avantazhin e kundërshtarit. Në pushim skuadrat zbritën me rezultatin 0-0. Pjesa e dytë ishte më e balancuar në fillim, por në minutën e 65′ skuadra e Howe zhbllokoi ndeshjen. Saint-Maximin ishte sërish protagonist, me një spond perfekte për Willock, që bëri 1-0. Miqtë tentuan të reagojnë, por Magpies e mbajtën mirë fushën dhe mbyllën rezultatin në minutën e 88′. Wilson shënoi golin e dytë pas një asist të Trippier. Newcastle fitoi 2-0, duke u ngjitur në 50 pikë, duke arritur Manchester United në vendin e tretë të renditjes.

 

WEST HAM – SOUTHAMPTON 1-0
Fitore shumë e rëndësishme për West Ham, që mposhti 1-0 Southampton. Skuadra e Moyes filloi mirë në pjesën e parë, duke menaxhuar topin dhe duke u përpjekur të ndërtonte aksione sulmuese. Në minutën e 25′, vendasit gjetën avantazhin. Një goditje dënimi nga 3/4 gjeti goditjen me kokë të Aguerd, që përfundoi në rrjetë. Goli i 1-0 u vërtetua vetëm pas një kontrolli me VAR (pozicion i dyshuar jashtë loje i marokenit). Miqtë nuk mundën të reagonin menjëherë dhe në pushim shkuan me një gol në disavantazh. Në fillimin e pjesës së dytë, Selles hodhi në fushë Sulemana, për të shtuar peshën sulmuese të skuadrës së tij. Sulmet e Saints megjithatë mbetën sterile. Hammers arritën të menaxhonin avantazhin, duke rrezikuar relativisht pak në finale. West Ham fitoi 1-0, një frymëmarrje lehtësuese për Irons që ngjiten në 27 pikë, duke u larguar nga zona e rënies. Southampton mbetet në fund me 23.

 

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top