Video/ Spektakël i Benzema: Real Madrid përmbys Barcelonën 0-4 në Camp Nou e arrin finalen e Kupës

Fitorja e Barcelonës në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Kupës së Mbretit u fshi nga rikthimi i bujshëm i Real Madrid, që festoi në Camp Nou me një 4-0 impresionuese. Momenti vendimtar erdhi në minutën e 46′, kur Vinicius Jr. gjeti avantazhin me kundërsulm. Në pjesën e dytë pastaj merengues e ekzagjeruan. Benzema, asistues në avantazhin 1-0, gjeti trigolëshin që mbylli rezultatin. Real Madrid shkatërron rivalët e tij dhe do të përballet tashmë me Osasunën në finale.

Barcelona del nga Camp Nou me kocka të thyera dhe përshëndet Kupën e Mbretit, duke fshirë 1-0 e ndeshjes së parë. Real Madrid avancon, duke pushtuar finalen me një 4-0 dhe trisin e Benzema. Formacioni Blaugrana shtyu menjëherë, duke krijuar dy raste në minutat e para. Katalanasit protestuan në minutën e 3′ për një dorë të dyshimtë të Alaba në zonë. Megjithatë, me kalimin e minutave, Real Madrid doli në skenë. Araujo shpëtoi golin e mundshëm të Vinicius Junior në vijë, por të rrezikshëm u bënë edhe Rodrygo dhe Benzema. Sfida u zhbllokua vetëm në shtesë me aksionin më të paparashikueshëm. Në fakt, Barcelona shkoi nga golit me Lewandowski në minutën e 46′. Kundërsulmi që nisi nga aty i merenges u finalizua nga Vinicius Jr., fatal në asistin e Benzema.

 

BENZEMA SHOW
Një gol që ka pasoja të dukshme psikologjike te Barça, që pësoi të dytin në minutën e 49′. Modric pasoi për Benzema, që goditi në hyrje të zonës, duke mundur ter Stegen. Reagimi Blaugrana ishte i menjëhershëm, me Courtois që shpëtoi në goditjen e Balde. Por në minutën e 57′ Xavi u ndëshkua me golin e tretë. Kessié shkeli Vinicius Junior në zonë dhe penalltinë e ktheu në gol Benzema. Merengues shkuan pranë pokerit, me Rodrygo dhe Asensio, por e gjetën në minutën e 80′ me Karim The Dream. Benzema firmosi trigolëshin personal, duke finalizuar asistin e Vini Jr. Përfundoi kështu 0-4 për Real Madrid, që tani do të përballet me Osasunën në finale. Një disfatë shumë e rëndë për Xavi, që e ndërpret në mënyrën më të keqe serinë e tij prej tre suksesesh radhazi në El Clasico.

 

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top