Video/ Rënkime e lot, lojtarët e Egnatias të dëshpëruar kur ambulanca largohet me trupin e pajetë të Raphael

Raphael Dwamena ndërroi jetë në spitalin e Rrogozhinës, ku u transportua me urgjencë nga stadium. Ganezi u rrëzua në fushë, në minutën e 24’ gjatë ndeshjes mes Egnatias dhe Partizanit. Me gjithë përpjekjet për të shpëtuar jetën e sulmuesit, ishte e kotë. Takimi u ndërpre përfundimisht dhe të gjithë lojtarët e Egnatias u mblodhën te spitali ku mësuan edhe lajmin e trishtë.

Videot e publikuara të momentit që ambulanca me trupin e pajetë të Raphael Dwamena u nis drejt spitalit të Durrësit kanë imazhe prekëse. Futbollistët e Egnatias janë në dënesë dhe dëgjohen edhe rënkimet e tyre, të pangushëllueshëm për faktin se kanë humbur në këtë mënurë kapitenin e tyre.

Kapiteni i rrogozhinasve u shemb pa ndjenjë përtokë, gjatë ndeshjes mes dy skuadrave kryesuese të kampionatit, duke tronditur gjithë stadiumin dhe lojtarët në fushë. Në minutën e 24′ të ndeshjes së javës së 13, kur pritej të rifillonte loja pas një kontrolli me VAR, sulmuesi ganez ra pa ndjenja në fushën e lojës.

 

Përmes një komunikate zyrtare të Federatës Shqiptare të Futbollit është bërë e qartë se futbolli në vend do të ndalet. Asnjë ndeshje e fundjavës nuk do të zhvillohet, për të repsektuar dhimbjen e madhe të familjarëve e miqve të Dwamena dhe për të lejuar pak qetësi për të gjithë ata që u bënë dëshmitarë të një tragjedie në fushë.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top