Video/ Pavard i jep fitoren Francës në Irlandë: Moldavia ndalon Çekinë dhe i jep një dorë Shqipërisë

Fitorja e dytë radhazi për Francën në kualifikueset e Euro 2024. Pavard (50′) shënoi golin e fitores në Irlandë, me Maignan vendimtar në fund me një pritje mahnitëse. Pas humbjes së bujshme kundër francezëve, Holanda u rikthye duke mundur Gjibraltarin 3-0. Depay (23′) dhe dygolëshi i Aké (50′ dhe 82′) i dha fitoren e parë Koeman. Vazhdon të jetë vendimtar Vlahovic me Serbinë. Dygolësh për lojtarin e Juventus në fitoren 2-0 ndaj Malit të Zi. Suedia shkatërroi Azerbajxhanin (5-0), ndërsa Moldavia ndalon Çekinë 0-0, duke i dhënë një shans Shqipërisë.

GRUPI B
Franca mbetet në krye të grupit B pas 180 minutash falë suksesit të dytë në kualifikueset e Euro 2024. 1-0 në Irlandë me perlën e Pavard, që vendosi ndeshjen. Mbrojtësi i Bayern zgjidhi një ndeshje të komplikuar, pavarësisht dominimit të nënkampionëve të botës. Deschamps duhet të falenderojë Pavard, sepse e vetmja mundësi në pjesën e parë ishte goditja e Griezmann. Sfida u zhbllokua në pjesën e dytë, pikërisht në minutën e 50′, kur vendasit gabuan daljen e Pavard i ndëshkoi.

 


Franca shkon në 6 pikë në grupin ku bën pjesë edhe Holanda. Skuadra e Koeman harroi humbjen ndaj ekipit të Deschamps dhe mundi Gjibraltarin 3-0. Depay shënoi golin e parë të ndeshjes në minutën e 23′, pastaj Aké mori skenën duke e mbyllur ndeshjen me dy gola (50’ dhe 83’). Mes dy golave të lojtarit të City ishte edhe përjashtimi i Ëalker, që i la miqtë në inferioritet një minutë pasi rezultati u dyfishua. Holanda arrin Greqinë me 3 pikë, -3 nga Franca dhe +3 nga Irlanda dhe Gjibraltari. Në qershor, tulipanët do të pushojnë për të garuar në final four të Ligës së Kombeve. Ndeshja e radhës në kualifikuese do të jetë kundër grekëve. Ndeshja e 7 shtatorit do të mund të thotë shumë për të ardhmen e grupit.

 


Euro 2024 Qualification: Group B
Netherlands 3-0 Gibraltar
Republic of Ireland 0-1 France
Euro 2024 Qualification: Group E
Moldova 0-0 Czech Republic
Poland 1-0 Albania
Euro 2024 Qualification: Group F
Austria 2-1 Estonia
Sweden 5-0 Azerbaijan
Euro 2024 Qualification: Group G
Hungary 3-0 Bulgaria
Montenegro 0-2 Serbia

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top