Video/ Lyon triumfon në Parc des Princes: PSG pëson humbjen e dytë në shtëpi

Në javën e 29 të Ligue 1 humbje shokuese për PSG, që dorëzohet 1-0 ndaj Lyon. Humbja e dytë radhazi në shtëpi për kryeqytetasit. Tani Lens dhe Marseille janë në -6. Në vend të kësaj, Monaco fiton, duke mposhtur Strasburg 4-3. Skuadra e Principatës vazhdon ecurinë drejt Ligës së Kampionëve. Reims godet, duke mposhtur Nantes (3-0), Lille thyen Lorient 3-1. Brest gjithashtu bëri mirë kundër Toulouse (3-1) dhe Clermont kundër Ajaccio (2-1). Barazimi i vetëm i ditës ishte mes Nice dhe Angers (1-1).

Humbja e dytë radhazi në shtëpi për PSG, që dorëzohet 1-0 kundër Lyon në Parc des Princes. Fillimi i lojës ishte i gjithi parisien. Fillimisht Vitinha humbi mundësinë nga një pozicion i mirë, pastaj Mbappé nuk gjeti dot golin në një krosim të bukur nga krahu. Episodi kryesor i ndeshjes erdhi në minutën e 39. Donnarumma pengoi një kundërshtar në zonë dhe gjyqtari akordoi penallti për Lyon. Nga pika e bardhë, megjithatë, Lacazette goditi shtyllën, duke shpëtuar PSG. Ekipet u nervozuan dhe kartonët fluturuan në fushë. Megjithatë, goli i miqve erdhi në fillim të pjesës së dytë. Në minutën e 56 ishte Barcola që shënoi nga një kënd i ngushtë. Ishte sërish sulmuesi francez që u afrua pranë dyfishimit pak më vonë, por këtë herë Donnarumma shpëtoi PSG.

 

Mbappé është i fikur e Messi u përpoq të japë impulse, por nuk gjeti hapësirë.​ Zëvendësimet e dëshpëruara të Galtier nuk arritën të japin shkundjen e shpresuar. Mundësitë e vetme parisiene vijnë në krahun e Hakimi, por edhe krosimet e tij janë të pasakta. Përfundon edhe një herë nën fishkëllimat e publikut në Paris, me Blanc që feston para ish-tifozëve të tij. Megjithatë, PSG mbetet në vendin e parë në renditje me 66 pikë, +6 ndaj Lens dhe Marseille. Në vend të kësaj, Lyon rritet në 44 pikë.

 


Ligue 1 France
Lille 3-1 Lorient
Angers 1-1 Nice
Brest 3-1 Toulouse
Clermont Foot 2-1 AC Ajaccio
Nantes 0-3 Reims
Monaco 4-3 Strasbourg
Paris Saint-Germain 0-1 Lyon

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top