Video/ Liverpool rikuperon dy gola e ndalon Arsenal: Salah shënon e humb penallti, Arteta +6 nga City

Arsenali ndalon dhe, në javën e 30 të Premier League, barazon me Liverpool 2-2. Në Anfield, Klopp rikuperoi dy gola ndaj homologut Arteta, pas avantazhit të dyfishtë nga Martinelli dhe Gabriel Jesus. Salah fillimisht shkurtoi diferencën e më pas humbi një penallti. U kujdes Firmino tre minuta nga fundi, që të ndalonte vrapimin e Gunners drejt titullit. Arsenal tani është gjashtë pikë përpara City, që ka edhe një ndeshje për të luajtur. Në ndeshjen tjetër, Crystal Palace dominon 5-1 në Leeds.

Barazim e spektakël mes Liverpool dhe Arsenal. Përfundoi 2-2 në Anfield, ku u deshën vetëm tetë minuta që Gunners të zhbllokonin ndeshjen. Martinelli kaloi Arsenal në avantazh, duke ndezur edhe reagimin e Reds. Skuadra e Klopp iu afrua barazimit me Robertson, por pësoi dyfishimin. Në minutën e 28′ krosim perfekt për Gabriel Jesus nuk u gabua nga braziliani. Me kokë Jesus shënoi golin e tetë në kampionat. Në fund të pjesës së parë, Liverpool u zgjohet, fillimisht shkon pranë golit me Salah dhe më pas shkurtoi diferencën po me egjiptianin. Në minutën e 42′ Salah shënoi për herë të 24 këtë sezon.

Në pjesën e dytë ishtë një lojë krejtësisht ndryshe. Vendasit vazhdonin të shtynin dhe në minutën e 52′ kishin mundësinë e artë të barazonin. Hyrja e vrullshme e Holding mbi Jota shkaktoi penallti, por Salah humbi goditjen e dytë nga pika e bardhë në katër ndeshjet e fundit. Ramsdale u detyrua të ndalojë Salah e më pas edhe Nunez, në sforcon e Reds për të barazuar. Portieri i Gunners nuk mundi të bënte asgjë në goditjen me kokë të Firmino, që në minutën e 87′ riktheu ekuilibrin. Përfundoi 2-2, Arsenal ngjitet në 73 pikë, duke ruajtur epërsinë prej gjashtë pikësh ndaj Manchester City. Guardiola, megjithatë, ka një ndeshje për të rikuperuar dhe mundësinë për të përgjysmuar disavantazhin.

 

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top