Video / Liga e Kombeve: Spanja kualifikohet për çerekfinale, barazimi i parë për Portugalinë

Protagonistët e natës së fundit të 4ª ditë të Ligës së Kombeve shënuan gjithsej 26 gola. Ndëkohë në Ligën A, Spanja ishte kombëtarja e vetme që arriti të siguronte 3 pikë me fitoren ndaj Serbisë, ndërsa 3 ndeshje të tjera përfunduan me rezultat barazimi.

LEGA A – GRUPI 1

Skoci-Portugali 0-0

Skocia priti Portugalinë në Hampden Park në Glasgoëw, në një ndeshje që mund të përcaktonte fatin e të dyja përfaqësueseve. Skocia luante për të shmangur rënien në Ligën B, ndërsa Portugalia për të siguruar kalimin në fazën e 16-të, dy ndeshje para përfundimit.

McTominay kishte një rast të shkëlqyer me kokë në minutën e 5-të për ta çuar Skocinë në avantazh, por e humbi. Nuno Mendes e sfidoi portierin Gordon në minutën e 25-të, direkt nga një goditje këndore. Këto ishin dy rastet më të mira të një pjesë të parë të ekuilibruar.

Në pjesën e dytë, Roberto Martinez i dha një mundësi Leao-s për të luajtur, por Skocia ishte sërish më e rrezikshme me McTominay, përpara se Cristiano Ronaldo të kishte një tentativë të pasuksesshme. Lusitanët u përpoqën me Bruno Fernandes dhe Leao, por rezultati 0-0 mbeti deri në fund.

Portugalia, e cila kishte fituar deri tani në grup, regjistroi kështu barazimin e saj të parë dhe arriti në 10 pikë; kualifikimi matematikor për në çerekfinale do të duhet të presë. Skocia, nga ana tjetër, arriti pikën e saj të parë në këtë Ligë të Kombeve.

POLONI-KROACI 3-3

Në Stadio Nacional të Varshavës, Polonia e hapi ndeshjen pas vetëm pesë minutash. Zielinski e çoi ekipin e tij në avantazh me një goditje të shkëlqyer, pas një asistimi nga Urbanski. Por avantazhi 1-0 për polakët zgjati vetëm një çerek ore. Në minutën e 20-të, Sosa shënoi një eurogol me një goditje të bukur në fluturim, duke barazuar rezultatin. Ky gol i realizuar nga mbrojtësi i Torinos ishte një moment kyç në një ndeshje ku lojari i Serie A ishte protagonist.

Kroacia kaloi në avantazh në minutën e 24-të falë një goditjeje nga Sucic, dhe dy minuta më vonë i çoi shifrat në 3-1 me Baturinën. Kjo ishte një goditje e fortë për Poloninë. Por ata arritën të rikthehen në ndeshje para fundit të pjesës së parë falë Zalewskit. Lojtari i Romës e “vodhi” topin dhe e shënoi me një goditje të saktë në kënd.

Skuadra e Lewandowski filloi të besonte përsëri dhe në minutën e 68-të barazoi rezultatin 3-3. Sulmuesi i Barcelonës dha asist, ndërsa Szymanski shënoi këtë herë. Në minutën e 76-të, Kroacia mbeti me 10 lojtarë pas një kartoni të kuq për Livakovic. Por Polonia nuk arriti të shfrytëzojë avantazhin numerik. Ndeshja përfundoi 3-3, me polakët që arritën në 4 pikë në grup, ndërsa kroatët në 7 pikë.

LEGA A – GRUPI 4
Spanjë-Serbi 3-0

Spanja priti Serbinë në Estadio Nuevo Arcangel të Kordobës me qëllimin për të thelluar avantazhin në një grup deri tani të ekuilibruar. De la Fuente ishte i detyruar të mos kishte shumë prej yjeve të tij, përfshirë Yamal. Por kjo nuk e ndali Spanjën të hapte rezultatin që në minutën e 5-të. Pedro Porro e krosoi topin nga e djathta dhe Laporte shënoi me kokë për 1-0.

Spanja ishte plotësisht dominuese në fushë dhe në minutën e 15-të goditi traversën me Merino. Të njëjtin skenar e përsëriti në fillim të pjesës së dytë, kur La Roja pati mundësinë të shënonte të dytin në të 54-ën. Arbitri dha penallti për një faull të Birmancevic në zonë, por Morata e humbi mundësinë, duke e gjuajtur shumë lart.

Nga ana tjetër, Mitrovic kishte një mundësi për të barazuar në minutën e 63-të, por nuk ia doli. Spanja mori një frymëmarrje lehtësuese dhe shënoi golin e dytë dy minuta më vonë, këtë herë, Morata ishte i saktë.

Ndeshja u mbyll përfundimisht në minutën e 67-të, kur Pavlovic u ndëshkua me karton të kuq për një faull ndaj Oyarzabal, duke i dhënë Spanjës një mundësi për të shënuar, që Alex Baena e shndërroi në 3-0.

Spanja iu afrua një goli të katërt në minutën e 80-të, kur Pedri goditi traversën, dhe fitoi një ndeshje që i garanton kualifikimin për në çerekfinalet e Ligës së Kombeve me dy ndeshje para përfundimit (10 pikë në grup). Një natë për t’u harruar për Serbinë, e cila mbeti me 4 pikë.

ZVICËR-DANIMARKË 2-2

Në Kybunpark të San Gallos, ndeshja mes Zvicrës dhe Danimarkës u ndez mes minutave 26 dhe 27. Fillimisht Freuler e çoi Zvicrën në avantazh dhe më pas Isaksen e barazoi rezultatin në debutimin e tij si titullar me kombëtaren. Një përballje e shpejtë mes dy lojtarëve, me rezultat që ndryshoi sërish në fund të pjesës së parë. Dorgu bëri faull në zonë ndaj Embolo dhe Amdouni shndërroi penalltinë për 2-1 për Zvicrën.

Mbrojtësi i Lecce-s u përpoq të shpërblehej në fillim të pjesës së dytë, duke shënuar për 2-2 në minutën e 52, por goli u anulua për pozitë jashtë loje. Barazimi për mysafirët erdhi në minutën e 69-të, kur Eriksen, ish-lojtar i Interit, shënoi pas një kombinimi të shkëlqyer të ekipit.

Zvicra reagoi menjëherë dhe arriti të shënonte përsëri me Amdouni, por goli u anulua sërish. Zvicra pranoi të kënaqej me rezultatin përfundimtar 2-2, që do të thotë se siguruan pikën e parë në grup. Ndërkohë, Danimarka arriti në 7 pikë.