Video/ Leao e Milan masakrojnë Napolin në Maradona: dygolësh spektakolar i portugezit

Në ndeshjen e fundit të javës së 28 të Serie A, Milan bën goditjen e madhe në Maradona, duke shkatërruar Napolin 4-0. Kuqezinjtë u ngjitën tashmë në vendin e tretë të renditjes. Shkon për Piolin raundi i parë nga përplasja treshe këtë prill (dy të tjerët në çerek të Champions League- finalet). Garë pa histori në ‘Maradona’, me Brahim Diaz dhe Leao protagonist. Spanjolli i shërbeu topin portugezit për 1-0 në minutën e 17. Leao ishte spektakolar në finalizim. Më pas, Milan dyfishoi epërsinë në minutën e 25′. Në pjesën e dytë, Leao shënoi dygolëshin personal me një diagonale brilante (59′). Saelemaekers fiksoi pokerin me një sllallom të shkëlqyer në minutën e 67′. Të kaltrit tani kanë një epërsi prej 16 pikësh ndaj Lazios së vendit të dytë. Titulli nuk është në diskutim, por nga sonte ka disa siguri më pak në funksion të Champions League.

Milani më i bukur i sezonit kundër Napolit më të shëmtuar. Pioli i dha homologut Spalletti një leksion futbolli. Mori vendin e tretë në kampionat me forcë dhe meritë. Kuqezinjtë dërgojnë kështu një mesazh të qartë për të gjithë ata që besojnë se Napoli mund të shëtisë në Champions League kundër djemve të tij. Para ndeshjes së sotme dy skuadrat ndaheshin me 23 pikë. Një humnerë e përmbysur tërësisht në mbrëmjen më të bukur të këtij viti 2023 të Milanit. Kuqezinjtë fshijnë kritikat dhe nisin në mënyrën më të mirë sprintin drejt Champions League. Dominim total, në lojë dhe me raste për Djallin.

Milan tani ka gjetur Leao në formën më të mirë duhet t’u japë vazhdimësi rezultateve. Një ndalesë e keqe dhe e papritur për Spalletti, që nuk vë në dyshim titullin, por që duhet ta bëjë të mendohet mirë. Mungesa e rëndë e Osimhen nuk mund të jetë alibi. Mbetet për t’u parë nëse ky debakël mund të klasifikohet si një ngërc rastësor, apo nëse në vend të kësaj përballet me një rënie të rrezikshme pas muajsh në super formë.

 


Serie A Italy
Bologna 3-0 Udinese
Monza 0-2 Lazio
Spezia 1-1 Salernitana
Roma 3-0 Sampdoria
Napoli 0-4 AC Milan

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top