Video/ Leao, çfarë spektakli në Franchi: Milan mposht Fiorentinën e blindon vendin e dytë

Milani mposhti 2-1 Fiorentinën në javën e 30 të Serie A, duke e çuar Juventus në -6 dhe duke blinduar vendin e dytë në renditje. Fitore e merituar e kuqezinjve, të udhëhequr nga Rafael Leao. Pas një pjese të parë të dominuar, por pa gjetur një mënyrë për të shënuar, ndeshja u diferencua në fillimin e pjesës së dytë falë portugezit. Leao fillimisht dhuroi një asist me takë për Loftus-Cheek, i cili përfitoi nga gabimi i Milenkovic për të mposhtur portierin Terracciano nga disa hapa larg (47′). Pastaj, i shërbyer nga Reijnders, ai kalon portierin viola dhe depoziton në rrjetë (53′), duke e bërë të kotë 1-1 e përkohshëm të Duncan (50′). Maignan i mohoi Belottit dhe Mandragoras barazimin e mundshëm. Fiorentina nuk arriti të sjellë në shtëpi as një pikë në ndeshjen e saj të parë, pas vdekjes së Joe Barone.

Milani fiton në Franchi 2-1, kthehet të jetë -11 pas Inter dhe mbi të gjitha konsolidon vendin e dytë në renditje. Një super Leao ishte ai që rrëzoi një Fiorentina krenare dhe i lejoi teknikut Pioli të fluturojë në +6 nga Juventus, i mundur nga Lazio. Kualifikimi në edicionin e ardhshëm të Champions nuk është ende i sigurt, por tani do ta jetë më e lehtë për trajnerin nga Parma që t’i rrotullojë njerëzit e tij në funksion të çerekfinaleve të Europa League kundër Romës. Për Fiorentinën, megjithatë, është një rrëshqitje serioze dhe shqetësuese, sepse mbrojtja fut sërisht ujë. Hyrja në kupat europiane 2024-25 tani është ndoshta më e lehtë për t’u arritur përmes Kupës së Italisë ose Conference League.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top