Video/ Inter në finale të Superkupës me zhurmë golash: zikaltrit shumë të fortë për Lazion

Finalja e Superkupës së Italisë do të jetë Napoli-Inter. Në Riad, skuadra e Simone Inzaghi mposhti Lazion me rezultatin 3-0. Zikaltrit marrin kështu kalimin në fazën e fundit të Final Four-it të planifikuar për të hënën më 22 janar. Në Al Aëëal Park ishte i gjithi një monolog zikaltër. Në pjesën e parë Thuram (17′) zhbllokoi ndeshjen me një asist fantastik me takë të Dimarcos. Pastaj Barella goditi traversën dhe Inter humbi shumë raste para se të siguronte rezultatin. Në pjesën e dytë Calhanoglu dyfishoi epërsinë nga pika e bardhë e penalltisë. Lautaro goditi një tjetër traversë dhe Frattesi (87′) mbylli rezultatin në kundërsulm.

 

Kështu, finalja e Superkupës së parë të Italisë me katër skuadra do të jetë Napoli-Inter. Pas Fiorentinës, në fakt, edhe Lazio i dha lamtumirën kompeticionit dhe Arabisë Saudite me një paraqitje anonime dhe herë-herë katastrofike. Në ndeshjen e dytë në Riad, sërish në stadiumin e Universitetit King Saud, skuadra e Simone Inzaghi dominoi nga fillimi në fund. Apo më saktë derisa e panë të nevojshme. Zikaltrit projektohen tashmë në finalen e së hënës me një rezultat të pastër 3-0.

 

 

Një gol dhe një traversë ngjyrosën zikaltër pjesën e parë. Marcus Thuram fiksoi avantazhin pas një asisti me takë nga Federico Dimarco dhe Nicolò Barella tronditi traversën. Në pjesën e dytë, sa i përket aksioneve, Inter bëri edhe më mirë. Hakan Calhanoglu shënoi golin e dytë nga penalltia (faull në zonë nga Pedro mbi Lautaro Martinez) dhe Davide Frattesi mbylli rezultatin në kundërsulm në minutën e 87′. Në mes, një tjetër kros i shënuar nga Lautaro. Takimi, tashmë është të hënën në mbrëmje, për finalen ndaj Napolit.

 

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top