Video/ Fikja e dritave i sjell ters Teutës: pas përmbysjes durrësake, Tirana barazon me Najdovski

Katër gola për një pikë, që për Tiranën rri ngushtë. Edhe pse për mënyrën si shkoi ndeshja në Niko Dovana, duhet të jetë Teuta ajo që kapërcehet hidhur. Përfundon 2-2 me teknikun Longo që i gëzohet pikës në debutim. Bregdetarët përmbysën golin e shpejtë të Hasanit në harkun e 9 minutave. Penalltia e Filit dhe Gjinollari iluzionuan durrsakët, që fatin e humbën me fikjen e prozhektorëve në stadium. Në pjesën e dytë Najdovski barazoi 2-2, duke vendosur një ndeshje interesante.

 

PËRMBYSJE, DRITA TË FIKURA E… BARAZIM
Edhe pse me një skuadër të reformuar, me vetëm tre emra të shpëtuar nga sezoni i kaluar, Teuta tregoi personalitet në fushë. Diego Longo kishte ndërtuar një skuadër energjike rreth Filit, që reagoi edhe pse u godit shpejt. Hasani realizoi që në minutën e 3′, në një përgjumje difensive të prapavijës së Teutës. Një gol që shërbeu për të zgjuar nga ngërçi psikologjik lojtarët e rinj në moshë të durrësakëve.

 

Demirçani u pengua në zon nga Deliu dhe Ferataj pas imazheve të para në VAR akordoi penallti, që Fili e realizoi me qetësi. Nuk mbaroi me aq, sepse Gjinollari kurorëzoi përfaqësimin e tij pozitiv me golin e përmbysjes në minutën e 19′. Në krosimin e Peposhit erdhi tap-in i anësorit, që befasoi Likën.

 

Në pjesën e dytë të lojës, ishte Tirana më kërkuese, duke iu tentuar shpesh portën e Demës. Në minutën e 58′ pastaj, Najdovski barazoi rezulatin, duke i dhënë shpresë bardhebluve për një tjetër përmbysje si ajo me Dinamon në javën e parë. Sidoqoftë asgjë nuk ndodhi më dhe nga një pikë për dy skuadrat. Tirana mbetet e pathyer, por nuk merr dot pikë të plota. Teuta e nis me barazim aventurën (ndeshja me Partizanin u shty) përpara publikut të shtëpisë.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top