Video/ Britma e fitores e Liverpool në minutën e 99′, ndalet Chelsea: Broja, 8 minuta të lodhura me Fulham

Nunez firmos fitoren 1-0 të Liverpool ndaj Nottingham Forest në minutën e 99′ në ndeshjen e vlefshme për javën e 27 të Premier League dhe mban Reds në krye të tabelës. Tottenham mposhti Crystal Palace 3-1 falë golave të vonuar nga Romero dhe Son, ndërsa Diasasi shpëtoi Chelsean (2-2 kundër Brentford). Brighton bie 3-0 ndaj Fulham, ku fenomenin e bën Muniz dhe Broja kënaqet me vetëm 8 minuta në fund. Beto nuk i mjafton Everton (humbje 3-1 ndaj West Ham), ndërsa Newcastle bën tris 3-0 ndaj Wolves.

BRENTFORD-CHELSEA 2-2

Wissa trembi disa herë lojtarët e teknikut Pochettino në fillim të ndeshjes, por Blues kaluan në avantazh në minutën e 35′. Nicolas Jackson mposhti Flekken me kokë, në krosimin e Malo Gusto. Brentford iu përgjigj në fillimin e pjesës së dytë me Roerslev, i cili shënoi brenda zonës. Përmbysja u kompletua në minutën e 69′ me Wissa, ndërsa Reguilon pa t’i mohoej trisi nga shtylla pas një goditje me kokë. Episodi favorizoi Blues, që barazuan në minutën e 83′ me devijimin e Disasi. Një fitore e shpëtuar nga duart për Brentford (tani me 26 pikë), po aq i zhgënjyer sa edhe Chelsea, që e gjen veten në kuotën e tridhjetë e gjashtë pikëve.

TOTTENHAM-CRYSTAL PALACE 3-1

E vetmja mundësi e shkëlqyer e pjesës i takoi Timo Werner, i cili nga disa hapa larg nuk mundi të kishte qetësinë e nevojshme për të çuar përpara Spurs. Son goditi shtyllën e brendshme me një veprim të bukur në fillimin e pjesës së dytë, por ndeshja u zhbllokua nga Eagles me një gol të mrekullueshëm nga goditja e dënimit e Eze në një orë lojë. Romeros iu refuzua goli pak më vonë, por Timo Werner ndihmoi skuadrën e Postecoglou të barazonte, duke shënuar me të djathtën asistin e Johnson në minutën e 77′. Skuadrës vendase i mjaftuan më pak se tre minuta për ta kthyer ndeshjen me qendërmbrojtësin argjentinas, i cili goditi në mënyrë perfekte me kokë dhe i dha tre pikët Tottenham. Spurs pastaj mbyllën ndeshjen në minutën e 88′ me goditjen e Son dhe ngjiten në 50 pikë, ndërsa Palace mbetet në njëzet e nëntë.

NOTTINGHAM FOREST-LIVERPOOL 0-1

Ish-sulmuesi i Liverpool Divock Origi iu afrua menjëherë epërsisë pas 13′ me një goditje nga jashtë zonës. Pastaj ishte radha e Elanga për të sfiduar Kelleher në kundërsulm. Luis Diaz (i bllokuar nga Murillo) dhe Clark u përpoqën të krijojnë rrezik në portën e vendasve, por mbrojtja rezistoi mirë. Robertson pati topin për të bërë 0-1 në fillim të pjesës së dytë, por Omobamidele shpëtoi në vijë. Elanga ishte sërish i rrezikshëm me një devijim që përfundon ngjitur me shtyllën. Kundërpërgjigjia e Liverpool erdhi me Gakpo në kundërsulm me një goditje që preku rrjetën e jashtme. Darëin Nunez u kujdes për të nënshkruar një fitore thelbësore në minutën e nëntë të kohës shtesë. MacAllister krosoi në zhvillimet e një aksioni nga këndi dhe sulmuesi uruguajan shënoi me kokë. Ky gol i çon Reds në 63 pikë dhe i mban në krye të Premier League.

EVERTON-WEST HAM 1-3

Pjesa e parë u karakterizua nga dueli i vazhdueshëm mes ish-lojtarit të Udinese, Beto dhe portierit Areola, që e mbajti rezultatin 0-0 deri në minutën e 45′, duke neutralizuar edhe penalltinë e sulmuesit. Portugezi më në fund ia doli të dalë nga ngërçi në minutën e 56′ me një goditje perfekte me kokë pas asistimit të Garner. Hammers reaguan menjëherë më pas me goditjen me kokë të Zouma në zhvillimet e një këndore. Konkluzionet e Beto, Calvert-Lewin dhe Gomes u ndalën sërish nga një Areola fantastik, që e mbajti skuadrën e tij në lojë dhe i dha mundësinë të fitonte në minutën e 91′ falë Soucek. Në minutat në vijim pati kohë edhe për trisin e Alvarez në kundërsulm. West Ham ngrihet kështu në 42 pikë, plotësisht në garën për Europa League, ndërsa Toffees mbeten në kuotën 25.

NEWCASTLE-WOLVERHAMPTON 3-0

Isak i mjaftuan 14 minuta për të kaluar në avantazh vendasit me një goditje me kokë në fund të një kundërsulmi. Bardhezinjtë vazhduan të shtyjnë përpara dhe dyfishuan epërsinë e tyre pak pas gjysmë ore lojë me Gordon. Fraser dhe Sarabia u ndalën nga Dubravka për të rihapur ndeshjen, e cila u mbyll përfundimisht në minutën e 92′ me golin e Livramento. Newcastle ngrihet kështu në 40 pikë dhe parakalon kundërshtarin e sotëm.

 

FULHAM-BRIGHTON 3-0

Nisje e shkëlqyer e ndeshjes për djemtë e Marco Silva, të cilët shfrytëzuan momentin dhe kaluan në avantazh pas 21′ falë goditjes me të majtën të Wilson, me asist të Muniz. Kaluan dhjetë minuta dhe vendasit përsëriten me role të përmbysura. Uellsiani shërbeu për goditjen me kokë të sulmuesit që po ul në stol Brojën, duke e bërë rezultatin 2-0. Skuadra e De Zerbi tentoi të rihapë ndeshjen me Ferguson dhe Enciso në pjesën e dytë, duke goditur më pas shtyllën me Buonanotte në minutën e 79′. Megjithatë, Fulham bëri tris në kundërsulm me Adama Traorè në minutën e 91′ duke arritur në 35 pikë, katër pas Brighton.

Premier League England

Brentford 2-2 Chelsea
Everton 1-3 West Ham United
Fulham 3-0 Brighton
Newcastle United 3-0 Wolves
Nottingham Forest 0-1 Liverpool
Tottenham Hotspur 3-1 Crystal Palace

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top