Video/ Bonucci tradhëton Fenerbahce, Olympiacos në gjysmëfinale me penallti: kalon edhe Bruges

Kualifikohet në gjysmëfinale të Conference League, duke u bashkuar me Aston Villa e Fiorentina, edhe Olympiacos e Bruges. Grekët arritën në katërshe pas 120′ betejë me Fenerbahce, të vendosur në Stamboll me penallti. Vendimtar gabimi i Bonucci në 1 metërshin e fundit. Kalon pa probleme Bruges, që shkoi të fitonte 0-2 edhe në transfertën me PAOK.

PAOK-CLUB BRUGES 0-2
Për Fiorentinën në gjysmëfinale vjen Club Bruges, i cili pas fitores së parë triumfoi edhe në ndeshjen e kthimit ndaj Paok me rezultat 2-0 (3-0 në total). Ritmi mjaft i ngadaltë në fillim, me miqtët që u përpoqën të menaxhonin zotërimin e topit për të menaxhuar avantazhin e ndeshjes së parë. Me kalimin e minutave, zikaltërit rritën shpejtësinë dhe në minutën e 33′ zhbllokuan ndeshjen me Jutglas, pas asistit të Sabbe. Dy minuta më vonë, belgët e vendosën efektivisht kualifikimin e tyre në kasafortë, me spanjollin që përsëriti veten. Në minutën e 35′ në kundërsulm, Jutgla i çoi shifrat 2-0. Kështu, Bruges fiton 2-0 dhe fluturon në gjysmëfinale (me një total 3-0) ku e pret Fiorentina.

FENERBAHCE-OLYMPIACOS 1-0 (2-3 p.p)
Goditje e Olympiacos, eliminohet Fenerbahcen me penallti në shtëpi. Grekët arrijnë gjysmëfinalen e Conference League kundër Aston Villa. Fillim i shkëlqyer për turqit, të cilët godasin menjëherë pas vetëm pak minutash. Në minutën e 11′ Szymanski shërbeu për Kahveci, i cili lëshoi një goditjen fituese duke kaluar turqit në epërsi. Verdheblutë ishin afër dyfishimit të epërsisë pak çaste më vonë, por pas tronditjes, skuadra helene tentoi të rigrupohej. Në fund të pjesës së parë të lojës Fener ishte vetëm 1-0 në avantazh, me rezultatin e përgjithshëm në 3-3. Për të gjithë pjesën e dytë vendasit shtynë fort në kërkim të golit të dytë, ndërsa të besuarit e Mendilibar ngrenë murin për ta çuar diskutimin e kualifikimit në kohën shtesë.

Në pesëmbëdhjetë minutat e fundit rrethimi turk ishte total. Olympiacos, për të shmangur të gjitha sulmet e kundërshtarëve, mbeti numerikisht inferior me përjashtimin e Ntoi në minutën e 123′, por arriti ta dërgonte ndeshjen deri në penalltitë. Tadiç dhe Under gabuan nga pika e bardhë për Fenerbahçe) dhe El Arabi e Rodinei te grekët, por në penalltinë e pestë gabimi vendimtar ishte ai i Leonardo Bonuccit. Olympiacos fiton dhe fluturon për në gjysmëfinale, Fenerbahce eliminohet bujshëm.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top