Video/ Barak i jep fitoren Fiorentinës: Zeqiri shënon e Xhaka zëvendësohet në 2-2 e Basel ndaj Slovan

Në ndeshjen e parë të 1/8 të Conference League, Fiorentina fitoi 1-0 në shtëpi ndaj Sivasspor. Formacioni Viola krijoi shumë në pjesën e parë, duke humbur raste flagrante (edhe falë portierit Vural). Në pjesën e dytë turqit u rritën në lojë, por pësuan 1-0 e skuadrës së teknikut Italiano në minutën e 69′ me Barak. Kualifikimi ende i hapur e do të vendoset të enjten më 16 mars në stadiumin Eylul, në orën 18:45.

Fitorja e shtatë radhazi në Conference League dhe e katërta radhazi këtë sezon. Kjo është garancia e vazhdimësisë që kërkonte Fiorentina. Suksesi ndaj Sivasspor në ndeshjen e parë të 1/8 nuk ka përmasat që duhet të jepte volumi i lojës. Numri i rasteve të prodhuara nga skuadra viola ishte i lartë e ka ende vend për përmirësim në këtë. Ndeshja e kthimit në Turqi, e ndërlikuar për shkak të kushteve mjedisore, nuk mund të jetë shumë e ndërlikuar. Gjithnjë nëse kundërshtari ka këtë kalibër modest. Barak vendosi ndeshje në mes të pjesës së dytë. Pastaj Igor shpëtoi rezultatin në të vetmen mundësi të dhënë për Sivasspor. Gjithësesi do të kishte qenë një befasi nëse Fiorentina nuk do të fitonte.

 

 

NDESHJET E TJERA
Nuk shkoi mirë për Basel të Taulant Xhakës. Edhe pse dy herë në avantazh, zviceranët u arritën nga Slovan Bratislava në një 2-2 që komplikon kthimin. Goli i Andi Zeqirit, shqiptarit që luan për Suedinë, nuk mjaftoi. Medvedev e pastaj Aboubakar barazuan rezultatin, duke e vënë në vështirësi skuadrën e Xhakës për kualifikimin. Taulanti u zëvendësua në minutën e 63′ nga Diuf. 2-0 e pa probleme imponohet Lexh Poznan ndaj Djugarden. Milic në pjesën e parë 39′ dhe Marchëinski 8 minuta nga fundi, pas asiast të D’Avila Ba Loua likuiduan kundërshtarin. Në Belgjikë nuk pati fitues mes Gent e Basaksehir. Turqit kaluan përpara të parët me Okaka në minutën e 16′ u përgjigj Orban në të 35′. Kualifikimi vendoset pas një jave në Stamboll.

 

Round of 16 Europa Conference League
Basel 2-2 Slovan Bratislava
Fiorentina 1-0 Sivasspor
Gent 1-1 Istanbul Basaksehir
Lech Poznan 2-0 Djurgaarden

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top