Video/ Arsenal “përgjumet”, Kimmich i ndëshkon: Bayern Munich fluturon në gjysmëfinale të Champions

Bayern Munich mposhti 1-0 Arsenal në ndeshjen e kthimit çerekfinale të Champions League dhe rrëmbeu hyrjen në gjysmëfinale të turneut. Në Allianz Arena, pas barazimit 2-2 në ndeshjen e parë, ndeshja ishte e balancuar në pjesën e parë. Situata u nxeh në pjesën e dytë, me Kimmich që zhbllokoi ndeshjen me një goditje me kokë në minutën e 63′, pas një përgjumje të mbrojtjes angleze. Më pas Tuchel u mbyll me zgjedhje difensive të kujdesshme e Neuer mbylli saraçineskën, duke i mohuar anglezëve barazimin deri në fund. Një sukses që i dhuron gjysmëfinalen bavarezëve, që do të përballen me fituesin e Manchester City-Real Madrid.

Goditja fituese e Kimmich e dërgon Bayern në gjysmëfinalen e Champions, e vetmja mënyrë për të shpenguar një sezon që deri më tani është për tu harruar. Ndërkohë që, është një festë e madhe në Allianz Arena, Arsenal duhet të dorëzohet në fund të një ndeshje të ekuilibruar, të cilën e menaxhoi shpesh me qarkullim topi pa krijuar megjithatë ndonjë rrezik të madh. Duke marrë parasysh të gjitha gjërat, emocioni i vetëm ishte goditja e Odegaard në pjesën e parë, të cilën Neuer e kontrolloi në dy kohë. Në pjesën e dytë bavarezët ndryshuan ritmin dhe fillimisht goditën shtyllën me Goretzka, përpara se të kalonin në avantazh. Në minutën e 63′, Guerreiro krosoi për Kimmich, i cili me kokë mposhti Raya dhe nxorri jashtë turneut Arsenal.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top