Vendimi i Chris Hemsworth pas rrezikut të Alzheimerit

Chris Hemsworth ka thënë se ai po bën një pauzë nga aktrimi pasi mësoi se është në rrezik shumë të lartë për të vuajtur nga sëmundja e Alzheimerit më vonë në jetë.

Miq të afërm kanë treguar se ai ka katër projekte të ardhshme – duke përfshirë “Thor” në vazhdimin e ardhshëm të “Avengers” dhe një biografi të pa titulluar të Hulk Hogan. Por pas këtyre projekteve, ” nuk ka në plan të marrë shumë role për shkak të rrezikut të lartë për Alzheimer”. Ndërsa Hemsworth i tha Vanity Fair se ai “nuk po flet për daljen në pension në asnjë mënyrë”, burimi i brendshëm thotë se duket shumë sikur ai po shkon në atë drejtim.

Chris zbuloi se është në rrezik të lartë për sëmundjen gjatë xhirimit të dokumentarëve të tij National Geographic dhe Disney+, “Limitless”. Kohët e fundit ai tha për “intensitetin e lundrimit” të rezultateve të testit nëntorin e kaluar dhe theksoi se nuk është një diagnozë – vetëm një shenjë se sëmundja neurodegjenerative ka më shumë gjasa të jetë në të ardhmen e tij sesa për shumicën e njerëzve.

“Shumica prej nesh na pëlqen të shmangim të folurit për vdekjen,” tha aktori. Ai shtoi se të mësuarit se ai ka “tetë deri në 10 herë më shumë gjasa” për të luftuar Alzheimerin, “shkaktoi diçka tek unë që të dëshiroja të marr pak kohë”. “Kam përfunduar gjërat për të cilat kam qenë tashmë i kontraktuar për të bërë,” u shpreh Chris duke shtuar se ka në plan të “shkojë në shtëpi dhe… të pushojë me fëmijët, me bashkëshorten.”

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top