Vatër e madhe zjarri në komunën në jug të Francës, digjen 530 hektarë tokë

Një vatër e madhe zjarri është përhapur me shpejtësi në një komunë në departamentin e Pyrenees-Orientales në jug të Francës. Autoritet kanë arritur të evakuuojnë deri më tani 3000 banorë të zonës.

Zjarri shpërtheu rreth orës 17:15 me orën lokale (1515 GMT). Sipas zjarrfikësve lokalë, rreth 530 hektarë tokë janë djegur si pasojë e përhapjes së flakëve.

Duke folur në një konferencë për shtyp rreth orës 21:00, prefekti i departamentit Rodrigue Furcy tha se situata filloi të përmirësohej, por zjarri nuk ishte ende plotësisht nën kontroll, shkruajnë mediat e huaja.

Ministri i Brendshëm francez Gerald Darmanin njoftoi se më shumë se 500 zjarrfikës janë vendosur për të kontrolluar përhapjen e zjarrit me ndihmën e 13 avionëve dhe 3 helikopterëve.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top