Varhelyi mesazh kreut të SPAK: Na duhet të shohim çështje që çohen para drejtësisë

Komisioneri europian Oliver Varhelyi tha se në Shqipëri janë përmirësuar institucionet të cilat kanë si synim luftën kundër korrupsionit dhe se keru i ri i SPAK tregon vullnetin e mirë të plitikës për të ndryashuar gjërat.

Megjithatë në konferencën e parbashkët me Josep Borell dhe kryeministrin Rama dhe përfaqësuesin e lartë të bashkimit Europian Josep Borell tha se tashmë duhet të shohin veprime konkrete nga SPAK, duhet të shohin çështje që vihen para drejtësisë.

“Kemi parë përpjekje për të forcuar luftën kundër korrupsionit, kemi parë një kuadër të përmirësuar institucional. Jam i lumtur të shikoj kreun e SPAK-ut në këtë tryezë.

Kjo duhet të sjellë një bilancë të fortë, hetimesh, ndjekjesh penale, në çështje korrupsioni të nivelit të lartë, rikuperim të pasurive, sekuestrime, rikuperim të pasurive që vijnë nga vepora të lidhur ame korrupsionin. Tanimë na duhet të shohim çështje që vihen para drejtësisë.

Kreu i ri i SPAK është rezultat i vullnetit të mirëfilltë politik për të ndryshuar gjërat, por pa e vënë në trysni kreun e ri të sapozgjedhur, ky institucion do ketë vlera po aq sa kanë realizimet, kemi shpresa të mëdha për këtë institucion. Shpresojmë se do jetë aq i sukseshëm sa ka qenë procesi i vlerësimit”, tha Komisioneri europian Oliver Varhelyi.

Jude Bellingham, përtej çdo parashikimi: 6 gola në 6 ndeshje e bëjnë Real Madrid të fluturojë

Cristiano Ronaldo hedh në gjyq Juventus: zbulohet dokumenti që shpëton klubin bardhezi

Video/ Shtatë gola e dy shtylla në Mynih, Bayern triumfon me spektakël: rezultate befasuese në Champions

Inteligjenca artificiale zgjedh formacionin më të mirë të historisë: ja cilët janë të përzgjedhurit të Chat GPT

Video/ Bellingham shemb ‘murin’ e Berlin në të 94’: barazim mes Galatasaray e Copenaghen

Flakadanët e trazirat me Poloninë, UEFA dënon Shqipërinë: gjobë e mbyllje e pjesshme e ‘Air Albania”

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top