Ushtria izraelite bombardon zonën afër spitalit në Gaza

Ushtria izraelite lëshoi ​​një urdhër evakuimi për spitalin të dielën, por stafi mjekësor deklaroi se zhvendosja e qindra pacientëve që po trajtohen aktualisht atje nuk do të ishte e mundur.

BBC News mori një mesazh nga një mjek i paidentifikuar në klinikë duke thënë se “bombardimet e rënda tani kanë filluar në afërsi të spitalit Al-Quds”.

“Të gjithë, të gjithë, veçanërisht fëmijët, janë të tmerruar,” tha ai. “Ata bombardojnë kullat [rezidenciale] prapa spitalit.”

Gjithashtu më herët morëm një shënim zanor nga një banor i Gazës, i cili nuk identifikohej ku thoshte; “Ata kanë bombarduar dy kulla banimi dhe tani po bombardojnë të tretën. Zoti na ruajt”. Pamjet që mendohet se janë shkrepur nga brenda spitalit tregojnë dhoma të mbushura me pluhur dhe dritare të hedhura jashtë.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top