UNICEF bën thirrje për ndihmë në zonat e goditura nga tërmeti në Turqi

UNICEF në Turqi i ka kërkuar ndërkomëtarëve ndihmë shtesë pas tërmeteve që goditën 11 provinca dhe zonat turke në veri të Sirisë. Për të vazhduar ndihmën ndaj fëmijëve dhe familjeve të prekura nga tërmeti, UNICEF Türkiye po bën thirrje për një shtesë prej 138 milionë dollarësh.

Ndihma afatgjatë është e nevojshme për njerëzit në mënyrë që ata të mund të fillojnë të rindërtojnë jetën e tyre, sipas Regina de Dominicis, Përfaqësuese e UNICEF-it në Turqi.

Edhe pse reagimi humanitar ishte i shpejtë, e ardhmja e miliona fëmijëve dhe familjeve është e pasigurt për shkak të mungesës së burimeve, tha Dominicis.

“Nevojitet më shumë mbështetje jetike për të siguruar që fëmijët të mbrohen dhe nevojat e tyre të plotësohen si pika kryesore e rimëkëmbjes,” shtoi Dominicis.

Tërmetet prekën gjithashtu pothuajse 4 milionë nxënës të shkollave dhe ndërsa 1.5 milionë kanë rifilluar arsimin në zonat e tërmeteve, shumë të tjerë rrezikojnë të mos akses në arsim.

UNICEF po financon riparimin e rreth 1,700 shkollave dhe po mbështet Ministrinë e Arsimit të Turqisë duke ndërtuar klasa të përkohshme në struktura të parafabrikuara dhe tenda.

UNICEF ka ndihmuar më shumë se 390,000 njerëz me komplete sanitare, batanije dhe ngrohës. Ai gjithashtu mbështeti përpjekjet e Turqisë për sigurimin e vaksinave, pajisjeve mjekësore dhe furnizimeve për të mbijetuarit nga tërmeti.

Më shumë se 50,000 njerëz humbën jetën më 6 shkurt kur tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 goditën 11 provincat turke, Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Elazig, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaras, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Më shumë se 13.5 milionë njerëz në Turqi janë prekur nga tërmetet shkatërruese, si dhe shumë të tjerë në Sirinë veriore.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top