UNESCO: Lufta i ka shkaktuar 2.4 miliardë euro dëme kulturës së Ukrainës

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar 2.4 miliardë euro dëme në trashëgiminë kulturore të vendit dhe ka çuar në rreth 13.9 miliardë euro humbje të të ardhurave të UNESCO-s nga argëtimi, arti dhe turizmi, sipas një raporti të publikuar sot.

Sipas raportit, janë dëmtuar 248 monumente, disa prej të cilave janë shkatërruar plotësisht, veçanërisht në pjesën lindore të vendit.

Pushtimi rus shkaktoi gjithashtu një kolaps të sektorëve të lidhur me kulturën, duke përfshirë “turizmin, artet, sportet, argëtimin”, me një humbje prej 15.1 miliardë dollarësh, sipas një zyrtari të UNESCO-s.

“Ne do të mbështesim autoritetet ukrainase në hartimin e një plani kombëtar për rindërtimin e sektorit të kulturës,” tha Azoulay, i cili vlerëson nevojat totale të financimit për rindërtimin në 6.4 miliardë euro.

Shtatë monumente kulturore dhe një vend i trashëgimisë natyrore në Ukrainë janë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, duke përfshirë qendrën historike të Odessa, e cila u kursye kryesisht nga lufta njëvjeçare.

Franca, Gjermania dhe BE-ja kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës

Alibia e Vuçiç për dhunën në veri: Delegacioni i Kosovës nuk pranoi të takohet me ne në samit

Dhoma e Përfaqësuesve miraton ligjin për rritjen e tavanit të borxhit

Tensionet/ Tubime në Mal të Zi në mbështetje të serbëve në Kosovë

Tërmet me magntitudë 6.2 ballë në Zelandën e Re

Rusia: Perëndimi të mos i fajësojë serbët për incidentet në Kosovë

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top