Ukraina urdhëron evakuimin e detyrueshëm të familjeve në rajonin e Kharkiv

Ukraina ka urdhëruar evakuimin e detyrueshëm të familjeve dhe banorëvenga Kupiansk dhe territoret fqinje verilindore, mes frikës se forcat ruse do të rimarrin qytetin lindor të vijës së parë dhe qendrën hekurudhore.

Trupat ruse u tërhoqën nga qytetet kryesore në rajonin verilindor të Kharkiv, duke përfshirë Kupiansk, dhe Ukraina rimori kontrollin shtatorin e kaluar.

“Evakuimi i detyrueshëm i familjeve me fëmijë dhe banorëve me filloi në komunitetin Kupiansk,” tha administrata ushtarake rajonale e Kharkiv.

Të evakuuarve do t’u sigurohet ndihmë, duke përfshirë strehim, ushqim, ndihmë humanitare dhe mbështetje mjekësore, thuhej në njoftim.

Pentagoni në Kongres: Po na mbarojnë fondet për Ukrainën

Rama: Hotelet të përgatiten për çmim reference

8 ditë betejë me flakët në Darëzezë, si u rrezikua gjatë natës një banesë

PE diskuton sot për sulmin ndaj policisë së Kosovës, pritet miratimi i një rezolute

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre/ Luftëtarët e Wagner: Tradhtar

BILD: Serbia duhet ndalur qoftë edhe ushtarakisht nga NATO

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top