Trupat ukrainase përparojnë në frontin lindor dhe jugor

Sipas analistëve ushtarakë, trupat ukrainase arritën dje fitime në vijën e frontit në jug dhe lindje. Instituti për studimin e luftës tha se forcat përparuan në Zaporizhzhia perëndimore, në jug të Ukrainës dhe pranë qytetit të shkatërruar nga lufta të Bakhmut në rajonin lindor të Donetsk, shkruan Sky News. Fitimet ishin “të kufizuara” në jug të fshatit Robotyne në Zaporizhzhia.

Kievi ka bërë disa pretendime për sukses në fushën e betejës në mes të kundërofensive të tij të vazhdueshme dhe pretendon se ka thyer linjën e parë të mbrojtjes së Rusisë në disa zona.

Një zyrtar i emëruar nga Rusia pranoi në fillim të këtij muaji se trupat e Moskës ishin tërhequr nga Robotyne – duke i siguruar Ukrainës një fitore taktike.

E pazakontë në Greqi/ Tufa e deleve konsumon 100 kg kanabis

BE: Asociacioni të fillojë menjëherë, pa vonesa dhe kushte

Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit

Franca “nuk do t’i mirëpresë migrantët” nga Lampeduza

Stefanos Kasselakis, surpriza e zgjedhjeve për lidershipin e Syrizas

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top