Tragjedia në Indi, shkon në 280 numri i viktimave nga përplasja e trenave

Të paktën 288 persona tanimë dihet se janë vrarë dhe 850 janë plagosur në një përplasje të shumëfishtë treni në shtetin lindor të Indisë, Odisha, thonë zyrtarët.

Më shumë se 200 ambulanca u dërguan në vendngjarje në distriktin Balasore, thotë kryesekretari i Odisha, Pradeep Jena.

Një tren pasagjerësh mendohet se ka dalë nga shinat para se të goditet nga një tjetër në shinat ngjitur vonë të premten.

Ky është aksidenti më i rëndë i trenit në Indi këtë shekull. Zyrtarët thonë se numri i të vdekurve pritet të rritet më tej.

Indian Railways tha se dy shërbimet e përfshira ishin Coromandel Express dhe Howrah Superfast Express.

Sudhanshu Sarangi, drejtor i përgjithshëm i Shërbimeve të Zjarrfikësve Odisha, tha se numri i të vdekurve ishte 288.

Zoti Jena tha më herët se më shumë se 100 mjekë të tjerë ishin mobilizuar. Kryeministri indian Narendra Modi tha se ai ishte i shqetësuar nga incidenti dhe mendimet e tij ishin me familjet e viktimave.

“Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në vendin e fatkeqësisë dhe e gjithë ndihma e mundshme po u jepet të prekurve,” shkroi ai në Twitter.

Ndërkohë, ministri i Brendshëm Amit Shah e etiketoi incidentin “thellësisht shqetësues”.

Një i mbijetuar tha: “10 deri në 15 njerëz ranë mbi mua kur ndodhi aksidenti dhe gjithçka u prish. Unë isha në fund të grumbullit. Unë u lëndova në dorën time dhe gjithashtu në pjesën e pasme të qafës. Kur dola nga karroca e trenit, pashë dikë që kishte humbur dorën, dikush kishte humbur këmbën, ndërsa fytyra e dikujt ishte e shtrembëruar.

Në këtë shtet është shpallur ditë zie.

Besohet se disa vagona nga Shalimar-Chennai Coromandel Express kanë dalë nga shinat rreth orës 19:00 me orën lokale (13:30 GMT), me disa prej tyre që kanë përfunduar në rrugën e kundërt.

Një tjetër tren – Howrah Superfast Express që udhëtonte nga Yesvantpur në Howrah – më pas mendohet se ka goditur vagonët e përmbysur.

Zyrtarët indianë thanë se një tren mallrash – i cili ishte i palëvizshëm në vend – ishte gjithashtu i përfshirë në incident. Ata nuk dhanë detaje të mëtejshme.

Disa pasagjerë të mbijetuar u panë duke nxituar për të ndihmuar në shpëtimin e të bllokuarve në rrënojat.

Kompanitë lokale të autobusëve po ndihmonin gjithashtu në transportin e pasagjerëve të plagosur.

India ka një nga rrjetet më të mëdha të trenave në botë dhe aksidentet janë të zakonshme, pavarësisht se qeveritë e njëpasnjëshme investojnë qindra miliona dollarë për të përmirësuar infrastrukturën, thotë redaktori rajonal i BBC në Azinë Jugore, Anbarasan Ethirajan.

Fatkeqësia më e rëndë e trenit në Indi ishte në vitin 1981, kur një tren i mbipopulluar pasagjerësh u hodh nga binarët dhe u hodh në një lumë gjatë një cikloni në shtetin Bihar, duke vrarë të paktën 800 njerëz.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top