Tjetër tërmet i fortë në Afganistan, shënohen 100 të plagosur

Një tjetër tërmet i fortë ka goditur Afganistanin perëndimor vetëm disa ditë pas dy tërmeteve të mëdha në të njëjtin rajon, ku u vranë më shumë se 2 mijë njerëz. Tërmeti i ri me magnitudë 6.3 goditi rreth orës 05:10 me orën lokale të mërkurën, 28 kilometra në veri të qytetit të Heratit, sipas shërbimit gjeologjik të SHBA.

Sipas raportimeve të para, më shumë se 100 persona u plagosën dhe u dërguan në spital, thanë zyrtarët shëndetësorë. Qindra shtëpi janë shkatërruar, ndërsa autostrada Herat-Torghondi është bllokuar. Afganistani goditet shpesh nga tërmetet, veçanërisht në vargun malor Hindu Kush pasi shtrihet pranë kryqëzimit të pllakave tektonike euroaziatike dhe indiane.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top