Tifozët e Lazios në birrarinë e dashur për Hitlerin: përshëndetje romane e kore për Duçen

Imazhet e dhjetëra tifozëve të Lazios në Hofbräuhaus, salla e famshme e birrës në Mynih, vend i dashur për Adolf Hitlerin, po bëjnë xhiron e botës dhe po shkaktojnë protesta dhe indinjatë të mëdha. Në Gjermani për të parë ndeshjen e Champions League kundër Bayern, tifozët bardhekaltër u përjetësuan nga disa video që i portretizojnë duke kënduar për Duçen dhe duke bërë përshëndetjen romane në vendin historik të preferuar nga diktatori nazist.

Pikërisht brenda këtyre mureve në vitin 1920 Hitleri shpalli manifestin e Partisë Kombëtare Socialiste të Punëtorëve Gjermanë, duke theksuar 25 pikat e programit të tij dhe duke filluar në mënyrë efektive sezonin e terrorit dhe dhunës që kulmoi me shfarosjen e hebrenjve dhe Luftën e Dytë Botërore.

 

 

ONORATO: “BALTË MBI ROMËN”
“Imazhet e tifozëve të Lazios që në Mynih, për të parë ndeshjen e Champions League, brohorasin për Duçen dhe bëjnë përshëndetjen romane janë një turp. Ata janë baltë për ekipin, për të gjithë tifozët dhe për qytetin e Romës – deklaroi Alessandro Onorato këshilltar për ngjarjet madhore, turizëm dhe modë -. Për këtë arsye, pa nëse apo ose, dënoj dhe shpreh përbuzjen me vendosmëri për atë që mund të shihet në videon e cila fatkeqësisht po bën xhiron e botës në këto orë”.

“Këto gjëra nuk na përfaqësojnë, por është gjithashtu tregues i një zile alarmi, një tjetër, e cila duhet t’i detyrojë të gjithë politikanët të marrin përgjegjësinë në lidhje me qëndrimin e dënimit pa ekuivok që është për shkak të periudhës më të errët dhe më dramatike të historisë së vendit tonë. Çdo përpjekje për minimizim apo paqartësi nxit besimin tek disa njerëz se në Itali janë të mundshme pozicione të tjera përveç antifashizmit. Nuk është kështu. Antifashizmi është kushti thelbësor për të qenë italian”.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top