Tensione etnike në sheshin ‘Lenin’ në Rusi, Moska ndalon përdorimin e Viber dhe WhatsApp

Përplasje etnike janë regjistruar në Yakutia të Rusisë pasi që një migrant nga Taxhikistani ka vrarë një yakut lokal, shkruan Gazeta Metro.


Pas kësaj ngjarje rreth 500 Yakut janë mbledhur në sheshin Lenin ku kanë kërkuar migrantët nga Azia qendrore për ti rrahur.

 

Përpos rrahjeve të mbledhurit kërkuan dhe dyqanet në pronësi nga këta emigrantë në mënyrë që ti vandalizojnë ato.

 

 

Moska zyrtare në këtë rajon ka ndaluar përdorimin e Telegramit dhe të WhatsApp në mënyrë që të parandaloj tensionet e mëtutjeshme.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top