Takimi i G7/ Zelensky mbërrin në Hiroshima

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbërritur në samitin e G7-s, sipas pamjeve nga transmetuesi japonez NHK në aeroportin e Hiroshimas.

“Japoni. G7. Takime të rëndësishme me partnerët dhe miqtë e Ukrainës. Siguria dhe bashkëpunim i zgjeruar për fitoren tonë. Paqja do të bëhet më e afërt sot”, shkroi Zelensky në Twitter.

Japonia kishte refuzuar më parë që të konfirmonte vizitën e Zelenskyy dhe këmbënguli deri të premten vonë në mbrëmje se ai do të merrte pjesë vetëm në internet.

Kryeministri japonez Fumio Kishida do të zhvillojë bisedime me Zelenskyy gjatë vizitës së tij në Hiroshima, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Udhëheqësit e demokracive më të fuqishme të botës paralajmëruan Kinën dhe Korenë e Veriut kundër ndërtimit të arsenaleve të tyre bërthamore, duke u kthyer në krizat e mëdha të Azisë verilindore përpara mbërritjes të shtunën më vonë të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Në një vizitë të paparalajmëruar presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ishte dje edhe në Xhedah, në Arabinë Saudite, për të marrë pjesë në samitin e Ligës Arabe.

Sapo mbërriti në Xhedah, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi se qëllimi i vizitës së tij ishte forcimi i marrëdhënieve me Arabinë Saudite dhe me botën arabe, sipas televizionit panarab ”Al Arabiya”.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top