Tajvani i bën thirrje Kinës: Ndalo provokimet ushtarake

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit i ka bërë thirrje Kinës që të ndalojë provokimet ushtarake rreth ishullit të vetëqeverisur, shkruajnë mediat e huaja.

Ministria tha se që nga e diela, ajo ka pikasur 103 avionë ushtarakë kinezë, duke përfshirë avionë luftarakë, mbi det. Harta e saj e aktiviteteve kineze gjatë 24 orëve të fundit tregoi 40 prej avionëve që kalonin vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit, e cila kishte shërbyer si një pengesë jozyrtare midis dy palëve derisa Kina filloi ta kalonte rregullisht atë një vit më parë.

Avionë të tjerë fluturuan në jug të Tajvanit përmes kanalit Bashi, i cili ndan ishullin nga Filipinet. Pekini pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territori i tij dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për të arritur qëllimin e tij. Aktivitetet e Kinës gjatë ditës së kaluar parashtruan sfida serioze për sigurinë në ngushticë dhe në rajon.

 

 

E pazakontë në Greqi/ Tufa e deleve konsumon 100 kg kanabis

BE: Asociacioni të fillojë menjëherë, pa vonesa dhe kushte

Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit

Franca “nuk do t’i mirëpresë migrantët” nga Lampeduza

Stefanos Kasselakis, surpriza e zgjedhjeve për lidershipin e Syrizas

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top