Sunak pranon humbjen, laburisti Starmer flet si kryeministër: Ndryshimi fillon tani

Kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar, Keir Starmer, i cili do të marrë së shpejti detyrën, iu është drejtuar mbështetësve në një tubim pas fitores së thellë të Partisë Laburiste në qendër të Londrës dhe ka premtuar “rinovim kombëtar” pas 14 viteve të sundimit konservator.

“Ju keni bërë fushatë, keni luftuar, keni votuar për Laburistët dhe tani ka ardhur momenti. Ndryshimi fillon tani,” i tha Starmer stafit të Laburistëve. “Ndihem mirë, duhet të jem i sinqertë…Një parti e ndryshuar e Punës, e gatshme për t’i shërbyer vendit tonë.”, tha ai.

Megjithatë, Starmer paralajmëroi se të kesh “një mandat si ky vjen me një përgjegjësi të madhe”. Duke folur pak çaste pasi kryeministri Rishi Sunak pranoi humbjen në zgjedhjet e përgjithshme, Starmer tha: “Detyra jonë nuk është asgjë më pak se rinovimi i ideve që e mbajnë këtë vend të bashkuar. Rinovimi kombëtar. Nëse punoni shumë, nëse luani sipas rregullave, ky vend duhet t’ju japë një shans të drejtë për të vazhduar… Ne duhet ta rikthejmë atë.”

Mes të tjerash ai vijoi; “Ne duhet ta kthejmë politikën në shërbimin publik, të tregojmë se politika mund të jetë një forcë për të mirë. Mos gaboni, ky është testi i madh për politikën në këtë epokë. Lufta për besim është beteja që përcakton moshën tonë.”.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top