Studimi zbulon faktet e frikshme, Nju Jorku po fundoset për shkak të ndërtesave

Qyteti i Nju Jorkut po fundoset nën peshën kolektive të të gjitha ndërtesave të tij, ka zbuluar një studim i ri.

Ky proces gradual mund të sjellë telashe për një qytet rreth të cilit niveli i detit është rritur më shumë se dy herë më shpejt se norma globale – dhe parashikohet të rritet midis 8 inç dhe 30 inç deri në vitin 2050.

Për më tepër, shkencëtarët presin ngjarje më të shpeshta dhe ekstreme të reshjeve , si p.sh. Pashkët dhe uraganet për shkak të krizës klimatike të nxitur nga njerëzit.

“Ne jemi shumë larg nga oqeani thjesht duke hyrë brenda,” tha autori kryesor i studimit Tom Parsons, një gjeofizikan kërkimor në Shërbimin Gjeologjik të SHBA. “Por ne kemi pasur disa ngjarje të mëdha uragani me Sandy dhe Ida në Nju Jork, ku reshjet e dendura shkaktuan përmbytje në qytet dhe disa nga efektet e urbanizimit kanë lejuar që uji të hyjë.”

Punimi, i botuar në revistën Earth’s Future, synon të tregojë se si ndërtesat e larta në zonat bregdetare, buzë lumenjve ose liqeneve mund të kontribuojnë në rrezikun e përmbytjeve në të ardhmen dhe se duhen marrë masa për të zbutur ndikimet potencialisht të rrezikshme.

Studiuesit llogaritën masën e 1,084,954 ndërtesave që ekzistonin në pesë lagjet e qytetit të Nju Jorkut në atë kohë, duke arritur në përfundimin se ato peshonin rreth 1.68 trilion paund (762 miliardë kilogramë) – ekuivalente me afërsisht 1.9 milionë Boeing 747-40 të ngarkuar plotësisht.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top