Studentët e Mjekësisë vazhdojnë protestën: Nuk tërhiqemi pa pezulluar ligjin

Studentët e Universitetit të Mjekësisë vijojnë edhe ditën e sotme protestën kundër ligjit që i detyron ata të qëndrojnë në Shqipëri pas mbarimit të shkollës. Dy ditë më parë studentët bën të njohur tre kërkesat ndaj qeverisë dhe njoftuan dërgimin e ligjit në Gjykatën Kushtetuese. Protesta e tyre ka hyrë në javën e dytë dhe mësohet se nga vitet e dyta deri në vitet e gjashta studentët kanë bojkotuar plotësisht.

“Pezullimi i ligjit dhe lënia e vendimit nga Gjykata Kushtetuese; hapja e një diskutimi nga Ministria e Shëndetësisë në lidhje me kushtet e tarifat dhe dorëheqja e zv.Ministre Albana Tole për deklaratën skandaloze. Nga viti i dytë deri në vitin e gjashtë ka një bojkot total. Vetëm një pjesë e vitit të parë ka mbetur pa ardhur në protestë.”, është shprehur një nga studentët.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top