Stoltenberg u kërkon aleatëve të rrisin prodhimin për të përmbushur nevojat e Ukrainës

Kreu i NATO-s u kërkoi shteteve aleate të rrisin prodhimin për të përmbushur nevojat e Ukrainës ndërsa lufton kundër Rusisë .

“Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka varfëruar rezervat aleate,” tha Jens Stoltenberg në një konferencë për shtyp me kryeministrin suedez Ulf Kristersson në Stokholm.

“Rritja e prodhimit është thelbësore për të përmbushur nevojat e Ukrainës dhe për të siguruar mbrojtjen tonë. Shpejtësia dhe vëllimi kanë rëndësi,” shtoi ai, duke vënë në dukje se “Rusia përgatitet të përdorë dimrin si një armë lufte.”

Stoltenberg falënderoi Suedinë “për ndihmën e saj të madhe financiare, humanitare dhe ushtarake për Ukrainën”, duke përfshirë 200 milionë dollarët e fundit në një paketë mbështetëse për municione dhe pajisje për Ukrainën.

Stoltenberg vuri në dukje rëndësinë e mbrojtjes së civilëve në Lindjen e Mesme në mes të konfliktit midis Izraelit dhe Palestinës.

“I mirëpres përpjekjet për të siguruar që ndihma humanitare të arrijë në Gaza,” tha ai. “Irani dhe Hezbollahu nuk duhet të përfitojnë nga konflikti. Është e rëndësishme që kjo situatë të mos përshkallëzohet më tej.”

Konflikti në Gaza, i cili ka qenë nën bombardimet izraelite dhe një bllokadë që nga 7 tetori, filloi kur grupi i rezistencës palestineze, Hamasi, nisi Operacionin Al-Aksa Flood — një sulm i befasishëm me shumë drejtime që përfshinte një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimet në Izrael nga toka, deti dhe ajri.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top