Srebrenica, presidenti i ri i Malit të Zi: Dënoj krimet që kanë ndodhur

Presidenti i ri i Malit të Zi, Jakov Milatoviç tha se qëndrimi i tij për gjenocidin në Srebrenicë është shumë i qartë dhe se dënon të gjitha krimet që kanë ndodhur.

Milatoviç u shpreh se edhe parlamenti në Malin e Zi ka votuar një rezolutë për gjenocidin, shkruan Vijesti.

“Gjykata Ndërkombëtare ka qenë shumë e qartë dhe ka marrë një vendim kur është fjala për Srebrenicën. Është shumë e rëndësishme që Gjykata Ndërkombëtare diku e ka individualizuar gjenocidin në Srebrenicë.

Qëndrimi im në këtë kuptim është shumë i qartë, edhe Parlamenti malazez ka marrë një rezolutë. kur në çështjen e Srebrenicës, është shumë e rëndësishme që si rajon, së bashku, të gjykojmë për të kaluarën që ka qenë e vështirë. Këto janë të gjitha gjëra që unë i dënoj qartë”, theksoi ai.

Moti i keq në Itali/ Meteorologu bën paralajmërimin e frikshëm

Presidenca e BE-së marrëveshje për rishpërndarjen e migrantëve

Reforma e pensioneve, Franca sërish në protestë

VOA: Suedia afër synimit për tu bërë vendi i parë në Europë “pa duhanpirje”

Aksident i rëndë në Itali/ Autobusi përplas 5 makina

Merr flakë termocentrali në Turqi, shkak dyshohet një defekt në sistemin e gazrave

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top