Spinaqi ndihmon kundër stresit

Radikalët e lirë janë nënprodukte të metabolizmit.


Ata mund të shkaktojnë stres oksidativ, gjë që shkakton plakjen e shpejtë. Kjo gjithashtu rrit rrezikun e kancerit dhe diabetit.

 

Për të mos ndodhur kjo preferohet të konsumoni spinaq.

 

Pasi ai përmban antioksidantë, të cilët luftojnë stresin oksidativ dhe ndihmojnë në zvogëlimin e dëmeve që shkakton.

Një studim i cili u bë ndaj 8 njerëzve të shëndetshëm zbuloi se spinaqi ndihmoi në parandalimin e dëmtimit oksidativ.

Megjithëse studimi i përmendur më sipër ishte mjaft i vogël, gjetjet janë mbështetur nga studime të tjera të kafshëve dhe njeriut.

Problemet e lëkurës që tregojnë mungesë të vitaminës D

Pse kjo verë është kaq e nxehtë?

Përmirësimi i qarkullimit të gjakut e rritja e imunitetit: Këto janë përfitimet e dushit të ftohtë

Një orë vrap shton 7 orë jetë, e thotë shkenca

Katër ushqimet që ju zbardhin dhëmbët në mënyrë natyrale

Pse tek disa venat janë shumë të dukshme në lëkurë?

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top