“S’kam ardhur të humbas ndeshje të tilla”: Gundogan i hutuar nga reagimi i Barçës pas humbjes në Clasico

Një dygolësh nga njeriu i momentit, Jude Bellingham, përmbysi golin e hapjes së Gundogan dhe i dha Real Madrid të parën El Clasico të sezonit kundër Barcelonës. Në stadiumin Olimpik në kryeqytetin katalanas, Blancos u mbështetën në aftësitë e xhevahirit të tyre anglez për të marrë më të mirën ndaj rivalëve të tyre historikë. Skuadra e Ancelotti ngjitet kështu në vendin e parë në Liga, në shoqërinë e Girona dhe +4 ndaj blaugranave.

Një disfatë që padyshim solli zhgënjim në dhomën e zhveshjes së Xavi, por ndoshta jo shumë, të paktën sipas fjalëve të shënuesit të golit të vetëm të vendasve. Gundogan, në fund të ndeshjes, foli në mënyrë të hutuar për reagimin në dhomën e zhveshjes.

 

SINQERITETI I ASHPËR I GUNDOGAN

Ish-lojtari i Manchester City priste më shumë zemërim te skuadra e tij pas një disfate të zjarrtë në një ndeshje kaq të ndjerë: “Vij nga dhoma e zhveshjes dhe padyshim që njerëzit janë të zhgënjyer pas një ndeshje kaq të rëndësishme dhe një rezultati të tillë. Por do të doja të shihja më shumë zemërim, më shumë zhgënjim. Kjo është pjesë e problemit”. Më pas Gundogan shpjegoi: “Duhet të shprehim më shumë emocione kur humbasim dhe kur e dimë se mund të luajmë më mirë. Ne duhet të bëjmë më mirë në situata të caktuara dhe nuk reagojmë.”
Fjalët e përdorura nga Gundogan për të përfunduar intervistën janë ato të një lideri të vërtetë: “Unë nuk kam ardhur këtu për të humbur ndeshje të tilla. Unë gjithashtu kam një përgjegjësi si një lojtar veteran që të mos lejoj që këto gjëra të ndodhin”.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top