Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre/ Luftëtarët e Wagner: Tradhtar

Sipas zyrtarëve britanikë të mbrojtjes, luftëtarët e grupit Wagner besojnë se një nga ish-komandantët e tij, i ngarkuar tani me sigurimin e trupave për të luftuar në Ukrainë, është një “tradhtar”. Sipas Newsweek, autoritetet ruse publikuan të premten pamjet e (Vladimir) Putinit duke u takuar me ish-shefin e shtabit të Wagner dhe kolonelin në pension Andrey Troshev. Presidenti rus tha se do të mbikëqyrë dhe krijojë njësi të reja luftarake vullnetare për të kryer misione luftarake kryesisht në Ukrainë.

Dhe pretendimet vijnë pasi ka pasur pasiguri mbi të ardhmen e Wagner-it pas vdekjes në një aksident aeroplani në gusht të themeluesit të tij, Yevgeny Prigozhin. Aksidenti erdhi dy muaj pasi ai sfidoi autoritetet e mbrojtjes ruse më 24 qershor, kur ai pushtoi objektet ushtarake në Rostov-on-Don dhe anëtarët e kompanisë së tij ushtarake private (PMC) marshuan drejt Moskës.

Bëhet fjalë për grupin Wagner që kishte qenë kyç në përpjekjet e Rusisë në qytetin Bakhmut të Donetskut dhe ofron siguri për vendet në Afrikë ku grupi i jep Kremlinit qasje në burime të vlefshme. Siç vë në pah Newsweek, burime të lidhura me Wagner thanë se Troshev ishte larguar nga PMC pas rebelimit dhe kishte punuar për Redut PMC të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse.

Zyrtarët britanikë të mbrojtjes thanë të shtunën se Troshev ka të ngjarë të ketë qenë i përfshirë në inkurajimin e trupave Wagner për të nënshkruar kontratat e ministrisë së mbrojtjes, një lëvizje midis arsyeve që çuan në rebelimin e mercenarëve. Megjithatë, “shumë veteranë të Wagner-it ka të ngjarë ta konsiderojnë atë një tradhtar”, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes.

 

 

 

Sipas zyrtarëve britanikë të mbrojtjes, luftëtarët e grupit Wagner besojnë se një nga ish-komandantët e tij, i ngarkuar tani me sigurimin e trupave për të luftuar në Ukrainë, është një “tradhtar”. Sipas Newsweek, autoritetet ruse publikuan të premten pamjet e (Vladimir) Putinit duke u takuar me ish-shefin e shtabit të Wagner dhe kolonelin në pension Andrey Troshev. Presidenti rus tha se do të mbikëqyrë dhe krijojë njësi të reja luftarake vullnetare për të kryer misione luftarake kryesisht në Ukrainë.

Dhe pretendimet vijnë pasi ka pasur pasiguri mbi të ardhmen e Wagner-it pas vdekjes në një aksident aeroplani në gusht të themeluesit të tij, Yevgeny Prigozhin. Aksidenti erdhi dy muaj pasi ai sfidoi autoritetet e mbrojtjes ruse më 24 qershor, kur ai pushtoi objektet ushtarake në Rostov-on-Don dhe anëtarët e kompanisë së tij ushtarake private (PMC) marshuan drejt Moskës.

Bëhet fjalë për grupin Wagner që kishte qenë kyç në përpjekjet e Rusisë në qytetin Bakhmut të Donetskut dhe ofron siguri për vendet në Afrikë ku grupi i jep Kremlinit qasje në burime të vlefshme. Siç vë në pah Newsweek, burime të lidhura me Wagner thanë se Troshev ishte larguar nga PMC pas rebelimit dhe kishte punuar për Redut PMC të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes Ruse.

Zyrtarët britanikë të mbrojtjes thanë të shtunën se Troshev ka të ngjarë të ketë qenë i përfshirë në inkurajimin e trupave Wagner për të nënshkruar kontratat e ministrisë së mbrojtjes, një lëvizje midis arsyeve që çuan në rebelimin e mercenarëve. Megjithatë, “shumë veteranë të Wagner-it ka të ngjarë ta konsiderojnë atë një tradhtar”, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top