E bujshme, nga Gjermania kërkon përjashtimin e Napolit nga Champions: “Do ishte një pasojë logjike”

Shteti italian ndaloi shitjen e biletave për tifozët e Frankfurt për ndeshjen e Napolit në Champions dhe Gjermania ka reaguar në mënyrë të menjëhershme dhe të ashpër. Siç njoftoi dje në një njoftim zyrtar Eintracht, Ministria e Brendshme italiane vendosi ndalimin e udhëtimit për tifozët gjermanë për arsye të rendit publik.

 

 

“Eintracht Frankfurt u informua nga UEFA dje në mbrëmje se Ministria e Brendshme italiane do të lëshojë një urdhër këtë mëngjes për klubin pritës SSC Napoli. Ai e ndalon klubin të shesë bileta për tifozët e Eintracht Frankfurt për ndeshjen e të mërkurës 15 mars në orën 21:00. Ndeshja e kthimit e 1/8 të Champions është kështu e ndaluar. Kjo duhet të përfshijë gjithashtu kontigjentin zyrtar të miqve prej gjithsej 2700 biletash. Për to Eintracht Frankfurt gëzon të drejtën, sipas rregulloreve të UEFA-s. Sapo të bëhet e disponueshme përmbajtja konkrete e porosisë, Eintracht Frankfurt do të komentojë në detaje këtë zhvillim”.

 

FRIKA E ITALIANËVE
Ndeshja e planifikuar për të mërkurën e ardhshme në Maradona, nuk mund të ketë praninë e asnjë tifozi mik, por jo me urdhër të Napolit. Klubi nuk luajti asnjë rol në vendimin e marrë nga shteti italian. Në të vërtetë, janë rreth 100 mijë euro më pak të ardhura për klubin. Frika e ministrit të Brendshëm Piantedosi ka lindur për shkak të trazirave të ndodhura në Gjermani gjatë ndeshjes së parë. Prandaj ai nuk dëshiron që përplasjet të përsëriteshin në territorin italian.

Çështja ka arritur padyshim majat e futbollit gjerman. Axel Hellmann, drejtor i përgjithshëm i Ligës Gjermane të Futbollit dhe zëdhënës i bordit të Eintracht, tha: “Kjo është një ndërhyrje serioze dhe e papranueshme nga autoritetet italiane në zhvillimin dhe kulturën e garave evropiane të klubeve. Është sikur shteti italian të pranonte se nuk arrin të organizojë në mënyrë të sigurt një ndeshje të Champions, me 2500 tifozë të ftuar, e planifikuar prej disa muajsh. Nëse këtu nuk kanë ndikuar interesa të tjera… UEFA është e ftuar të sigurojë që kjo procedurë të mos krijojë një precedent dhe të rrezikojë integritetin e garave”.

 

KËRKOHET PËRJASHTIMI I NAPOLIT NGA CHAMPIONS
Tifozët e Frankfurtit padyshim janë të zemëruar për atë që ndodhi . Maximilian Klöckner, anëtar i këshillit bashkiak të qytetit gjerman, ka kërkuar që Napoli të përjashtohet nga Champions League. Kjo si e vetmja pasojë logjike e fakteve.

Kjo sepse në nenin 38, paragrafi 1 i Rregullores së UEFA Champions League thotë: “Klubet vendase duhet të vënë në dispozicion të tifozëve vizitorë të paktën 5% të kapacitetit total të miratuar nga UEFA të stadiumit të tyre, në një zonë të veçuar dhe të sigurt. Biletat për këtë zonë duhet të shiten në përputhje me dispozitat e nenit 20 të Rregullores së Sigurisë të UEFA-s. Megjithatë, në asnjë rast, çmimi i këtyre biletave për mbështetësit vizitorë nuk mund të kalojë 70 €. Për më tepër, klubet vizitore kanë të drejtë të blejnë 200 bileta të kategorisë së parë për mbështetësit e tyre VIP, sponsorët, etj., por nuk janë të detyruara të mbledhin të gjithë alokimin”.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top