Shpërthime gjatë natës në Krime, alarm për sulm ajror në disa rajone

Në pjesën perëndimore të Krimesë së pushtuar janë dëgjuar disa shpërthime gjatë natës. Mediat ukrainase raportojnë se shpërthimet ndodhën në Yevpatoria, rreth 65 km në veri të Sevastopolit dhe në fshatin Chornomorske.
“Shpërthime u dëgjuan në Chornomorske gjatë gjithë natës deri në orën 5 të mëngjesit… Në Chornomorske, dritaret u drodhën nga shpërthimet në 1:54, 2:55 dhe 4:20”, thanë burimet lokale. Shpërthime u raportuan gjithashtu në Yevpatoria, një prej të cilëve u dëgjua edhe në pjesën veriore të Sevastopolit.
Po kështu sirenat e alarmit të sulmit ajror ranë mëngjesin e sotëm në rajonin e Mykolaiv, në jug të Ukrainës. Forcat ukrainase kanë zmbrapsur më shumë se 85 sulme ruse në 24 orët e fundit në drejtimet Kupiansk në rajonin e Kharkiv dhe Lyman, Bakhmut, Adviika dhe Shakhtarsk në Donetsk, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Kievit në raportin e tij të përditshëm të situatës në fushën e betejës. Kjo është raportuar nga Kiev Independent.
Në të njëjtën kohë, Forcat Ajrore të Ukrainës kryen 11 sulme kundër bazave ruse në vend dhe forcat tokësore goditën nëntë baza dhe një zonë me një përqendrim të lartë të pajisjeve ushtarake ruse. Forcat e Kievit goditën gjithashtu dy sisteme raketore anti-ajrore ruse, një sistem elektronik (EW) dhe një depo municioni. Nga ana e saj, në 24 orët e fundit ushtria ruse ka lëshuar dy raketa, 12 sulme ajrore,  duke përfshirë dy me drone Shahed-136.

Pentagoni në Kongres: Po na mbarojnë fondet për Ukrainën

Rama: Hotelet të përgatiten për çmim reference

8 ditë betejë me flakët në Darëzezë, si u rrezikua gjatë natës një banesë

PE diskuton sot për sulmin ndaj policisë së Kosovës, pritet miratimi i një rezolute

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre/ Luftëtarët e Wagner: Tradhtar

BILD: Serbia duhet ndalur qoftë edhe ushtarakisht nga NATO

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top