Shpërthen vullkani Etna, ndalohen fluturimet për shkak të hirit të përhapur

Vullkani më aktiv i Evropës ka shpërthyer dhe fluturimet janë anulohen pasi hiri derdhet në aeroport.

Avionët u ndaluan dhe një aeroport u mbyll mbrëmë pas shpërthimit të malit Etna. Vullkani më aktiv i Evropës shpërndau një re të madhe të errët në qiell të dielën, duke hedhur hi në Catania, qyteti më i madh i Siçilisë lindore dhe duke detyruar një pezullim të fluturimeve në aeroportin e qytetit.

Nuk është raportuar për të lënduar pas shpërthimit, i cili shkaktoi një shtëllungë të madhe lëngu të shkrirë që të dilte nga mali. Hiri u pa duke rënë si shi dhe duke mbuluar makinat pranë vullkanit.

Instituti Kombëtar i Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë së Italisë tha se hiri kishte rënë në Catania një qytet në shpatet e banuara të malit Etna.

Njerëzit në qytetet Adrano dhe Biancavilla raportuan se kishin dëgjuar zhurma të forta që dilnin nga vullkani të dielën, tha agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Tabelat e nisjes nga aeroporti i Catania tregojnë se shumë nga fluturimet që do të mbërrinin këtë mëngjes u anuluan ose u devijuan në aeroportin Comiso.

Deri në orën 8 të mëngjesit, disa fluturime po arrinin në pistën e aeroportit, megjithëse shumica u vonuan shumë.

Vullkani 3357 metra i lartë, më i larti në Evropë, dihet se shpërthen disa herë në vit, megjithëse shpërthimi i fundit i madh ishte në vitin 1992.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top