Shkencëtarët e NASA zbulojnë metodën e nxjerrjes së oksigjenit nga dheu i Hënës për herë të parë

Shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë e cila potencialisht do të mundësonte sigurimin e oksigjenit të ekstraktuar nga dheu i Hënës. Kjo gjë do të ndihmonte shumë misionet e ardhshme në Hënë sipas Agjencisë Hapësinore të SHBA (NASA), transmeton Gazeta Metro.

Gjatë eksperimentit që u zhvillua nga shkencëtarët e NASA në qendrën hapësinore të Johnson në Houston të Texasit në SHBA, për herë të parë u sigurua oksigjen nga një hapësirë vakumi në të cilën gjindej dheu i Hënës.

Aaron Paz, një inxhinier i Nasas në qendrën e Johnson tha: “Kjo teknologji ka potencialin të na mundësoje të nxjerrim sasi të shumuar të oksigjenit në sipërfaqen e Hënës, e cila do të na mundësonte që të mbajmë prezencën njerëzore dhe ekonominë lunare në mënyrë më të qëndrueshme”, transmeton Jerusalem Post.

Eksperimenti është pjesë e një studimi që tenton të ndihmojë misionin “Artemis” të Nasas, i cili ka për qëllim të rikthejë njerëzit në Hënë për herë të parë pas 50 vitesh.

Në mënyrë që ky vizion të bëhet realitet është kruciale të mundësohet përdorimi i resurseve në Hënë. Oksigjeni, përpos mundësimit të frymëmarrjes do të ndihmonte edhe funksionet e transportimit të cilat do të ndihmonin astronautët të qëndronin në sipërfaqen e Hënës për përiudha më të gjata.

Kjo teknologji është paraparë të përdoret nga operacioni “Artemis” në misionet lunare të vitit 2023 dhe 2024.

Tashmë mund të martoheni edhe në hapësirë

Si ta eliminoni erën e keqe të tymit të duhanit

Çfarë duhet të dini për 8 marsin, ditën e gruas

​11 minuta ecje e shpejtë në ditë mund të parandalojë një nga 10 vdekjet e parakohshme

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top