SHBA miraton paketën e re të ndihmës ushtarake për Ukrainën

SHBA do të shpallë brenda ditës së sotme një paketë të re me ndihma ushtarake për Ukrainën, e cila do të përfshijë kryesisht municione.

“Nesër, Shtetet e Bashkuara do të shpallin në mënyrë të njëanshme ndihmën e re për Ukrainën”, tha John Kirby, një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të presidentit amerikan për çështjet strategjike.

“Paketa do të përfshijë, mbi të gjitha, municione për sistemet që tashmë kanë ukrainasit,” shtoi ai gjatë një konference për shtyp, duke iu referuar veçanërisht sistemeve raketore HIMARS.

Megjithatë, Kirby nuk dha detaje të mëtejshme.

Njoftimi do të përkojë me një vizitë në Shtëpinë e Bardhë të kancelarit gjerman Olaf Scholz.

Perëndimi i ka premtuar presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky të përshpejtojë dërgesat e armëve dhe municioneve për të ndihmuar forcat ukrainase të zmbrapsin një ofensivë të re nga trupat ruse.

Kështu, Bashkimi Europian njoftoi pak ditë më parë se pritet të furnizojë Ukrainën me predha 155 mm.

Përmbytje në Meksikë, të paktën 7 të νdekur dhe 9 të zhdukur

OKB: Ka prova se forcat ruse po kryejnë krime lufte në Ukrainë

Rama niset sot drejt Italisë/ Takim me Melonin dhe Presidentin e Senatit

Lista Serbe shpall tre ditë zie për sulmuesit e vrarë në Banjskë

Tensionet në veri/ Ministri italian: Po punojmë për të përforcuar praninë e KFOR-it n

Kandidati i Berishës për bashkinë e Kukësit akuza ndaj socialistëve pas humbjes

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top